Wikibiopedia

 

Alfred Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hanoweru

Książę Alfred Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hanoweru (* 22 września 1780, Pałac Buckingham; † 20 sierpnia 1782, Zamek Windsor) był członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej. Był czternastym dzieckiem i dziewiątym synem brytyjskiego króla Jerzego III i jego żony królowej Charlotty. Alfred zachorował po szczepieniu przeciwko ospie i zmarł w wieku prawie dwóch lat, wraz ze śmiercią jego brata księcia Oktawiusza sześć miesięcy później był to ciężki wstrząs dla jego rodziców. W swoich późniejszych napadach szaleństwa król Jerzy prowadził wyobrażone rozmowy ze swoimi najmłodszymi synami.

Życie

Książę Alfred urodził się 22 września 1780 roku w Pałacu Buckingham. Był czternastym dzieckiem i dziewiątym synem króla Jerzego III i jego małżonki królowej Charlotty z Meklemburgii-Strelitz.

Książę został ochrzczony 21 października 1780 roku przez arcybiskupa Canterbury, Fredericka Cornwallisa, w Wielkiej Sali Rady w St James Palace. Jego rodzicami chrzestnymi byli jego starszy brat, książę Walii, jego starszy brat książę Fryderyk i jego najstarsza siostra, księżniczka Royal. Jako czternaste dziecko i dziewiąty syn swoich rodziców jego narodziny nie były wielkim zaskoczeniem, ale rodzina była bardzo szczęśliwa; szczególnie jego siostra Sophia, która według jego siostry Elżbiety nazwała go swoim „wnuczkiem”.

Śmierć i następstwa

W 1782 roku książę Alfred został zaszczepiony przeciwko ospie. To było za dużo dla niemowlaka i w czerwcu został wysłany do Deal wraz ze swoją guwernantką Lady Charlotte Finch, aby odpoczął. Miało się za to, że morskie powietrze, kąpiele w wodzie i jazda konna poprawią jego stan. Podczas pobytu w Deal, Alfred zdobył sympatię wielu osób, między innymi starszej kobiety, do której machał. Pomimo jego uroku, wybuchowa wysypka i problemy z klatką piersiową budziły niepokój. Po powrocie do Windsoru w sierpniu 1782 roku, lekarze zbadali go i odkryli, że chłopcu pozostało tylko kilka tygodni życia. Po gorączce i utrzymujących się problemach z klatką piersiową książę Alfred zmarł 20 sierpnia 1782 roku w zamku w Windsor (miał niewiele ponad dwa lata). Choć oficjalnie nie żałobiono (nie było to wymagane dla dzieci królewskich, które nie osiągnęły czternastego roku życia), strata ta mocno zabolała jego rodziców. Według Lady Charlotte Finch, królowa bardzo płakała i „strata mocno ją zabolała, króla również”. Alfred został pochowany w Opactwie Westminsterskim, a jego szczątki zostały później, 11 lutego 1820 roku, przeniesiono do Kaplicy Św. Jerzego w Zamku w Windsor. Jego ojciec pogrążył się w żałobie, a widok portretów Alfreda na obrazie rodziny autorstwa Thomasa Gainsborough, prawie rok po śmierci Alfreda, doprowadził trzy jego najstarsze siostry do płaczu. Sześć miesięcy po śmierci Alfreda, zmarł również na ospę jego starszy brat Octavius, co jeszcze bardziej zdruzgotało króla. W jednym z napadów szaleństwa, w 1812 roku, król George prowadził urojone rozmowy ze swoimi dwoma najmłodszymi synami.

Najmłodsza siostra Alfreda, księżniczka Amalia, została poczęta w miesiącach po śmierci Alfreda i przyszła na świat prawie dokładnie rok po jego śmierci. Był pierwszym z dzieci Jerzego III i królowej Charlotty, które zmarły, 75 lat przed jego starszą siostrą Marią, która była ostatnią żyjącą z piętnaściorga dzieci Jerzego i Charlotty. Alfred był jedynym z pierwszych czternaściorga dzieci, który nigdy nie został starszym rodzeństwem, podczas gdy on sam jeszcze żył, a jedyne młodsze dziecko urodziło się po jego śmierci.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności