Wikibiopedia

 

Léopold Aimon

Pamphile Léopold François Aimon (* 4 października 1779 w L'Isle-sur-la-Sorgue; † 2 lutego 1866 w Paryżu) był francuskim kompozytorem.

Życie

Léopold Aimon otrzymał wykształcenie muzyczne od swojego ojca, wiolonczelisty Esprita Aimona. Aimon był już dyrygentem w teatrze w Marsylii w wieku 17 lat. Przeniósł się do Paryża w 1817 roku i został liderem orkiestry w "Gymnase Dramatique" w 1821 roku i w Comédie-Française w 1822 roku, którą to funkcję pełnił do 1832 roku. Następnie poświęcił się wyłącznie komponowaniu i nauczaniu.

Dzieła

Oprócz kilku oper, tworzył także muzykę kameralną, w tym ponad 30 kwartetów smyczkowych, kwintet smyczkowy, a także duety i tercety. Sześć niepublikowanych symfonii, z których zachowała się tylko piąta, dwie uwertury, dwa koncerty fagotowe i koncert wiolonczelowy. Skomponował także kilka sakralnych utworów wokalnych, w tym mszę i dwie kantaty.

Literatura

Wilibald Gurlitt, Carl Dahlhaus (redaktorzy): Riemann Musik-Lexikon. W trzech tomach i dwóch tomach uzupełniających. Aimon, Pamphile Léopold François. 12. całkowicie zmienione wydanie. 1. część osobowa A-K. B. Schotts-Söhne, Mainz 1959, s. 16 (pierwsze wydanie: 1882).

Wilibald Gurlitt, Carl Dahlhaus (redaktorzy): Riemann Musik-Lexikon. W trzech tomach i dwóch tomach uzupełniających. Aimon, Pamphile Léopold François. 12. całkowicie zmienione wydanie. Czwarty tom uzupełniający, sekcja osobista A-K. B. Schotts-Söhne, Mainz 1972, s. 10 (pierwsze wydanie: 1882).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności