Wikibiopedia

 

Aimery III (Thouars)

Aimery III († krótko przed 1000 r.) był wicehrabią Thouars.

Życie

Aimery III był synem i następcą wicehrabiego Herberta I z Thouars około 987 r.; jego matka nazywała się Aldéarde (lub Hildegarde) d'Aunay. Był jednym z najważniejszych wasali księcia Wilhelma IV z Akwitanii, który jako Wilhelm II był również hrabią Poitou. Aimery III otrzymał ważne lenna od księcia Wilhelma, takie jak cella Saint-Michel en l'Herm, którą przekazał opactwu Saint-Florent de Saumur, co zatwierdził jego pan feudalny.

Wicehrabia Thouars był jednak nie tylko wasalem księcia Akwitanii, ale także hrabiego Anjou, Fulco III. Nerra, który był bardzo obecny w tej części Poitou. Aimery III wspierał Fulco militarnie w jego próbie odebrania Nantes księciu Conanowi I z Bretanii. Podobnie jak Fulko, został ranny podczas drugiej bitwy pod Conquereuil (27 czerwca 992 r.). Jednak ten konflikt zbrojny zakończył się na korzyść hrabiego Anjou; Conan został zabity. Fulko wyznaczył Aimery'ego III na opiekuna nieletniego hrabiego Judicaëla. Aimery III posiadał zatem uprawnienia hrabiego Nantes do 994 r. Jednak w 994 r. został zerwany z Fulko, który następnie kazał zbudować fortecę w Passavant, aby utrzymać wicehrabiego w ryzach.

Literatura

Olivier Guillot: Aimeri 2. w: Leksykon średniowiecza (LexMA). Tom 1, Artemis & Winkler, Monachium/Zurych 1980, ISBN 3-7608-8901-8, Sp. 240.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności