Wikibiopedia

 

Abu Hamza al-Masri

Abu Hamza al-Masri (أبو حمزة المصري; * jako Mustafa Kamel 15 kwietnia 1958 r. w Aleksandrii w Egipcie) jest fundamentalistycznym islamskim kaznodzieją nienawiści i jednym z najbardziej znanych brytyjskich islamistów.

Życie

Jest synem egipskiego oficera. Studiował inżynierię na Uniwersytecie w Brighton. Jak twierdzi, był zaangażowany w projekt górniczy w pobliżu Dżalalabadu podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie. Stracił wtedy obie ręce i oko. W rezultacie na prawym ramieniu ma protezę w postaci charakterystycznego haka.

Jego meczet Finsbury Park jest związany z Zacariasem Moussaoui i Richardem Reidem; jest uważany za bliskiego przyjaciela Omara Bakri Mohammeda i Abu Qatady. Finsbury jest często nazywane "Londonistan" i jest uważane za centrum islamistów i dżihadystów. Jego przemówienia często zaczynają się od słów: "Wyeliminować Żydów z powierzchni ziemi, wyrżnąć niewiernych, ustanowić ogólnoświatowy kalifat". Po trzech latach małżeństwa z Valerie, z domu Traverso, która przeszła z katolicyzmu na islam, uzyskał brytyjskie obywatelstwo w 1983 roku. Małżeństwo zostało rozwiedzione i unieważnione w 1984 roku, ponieważ Valerie nie rozwiodła się ze swoim byłym mężem przed 1982 rokiem. Jego małżeństwo zaowocowało synem o imieniu Mohammed Kamel Mostafa. Z drugiego małżeństwa z Nadjet, którą poślubił w 1984 r., miał siedmioro dzieci. W 2006 r. Abu Hamza al-Masri został skazany w Wielkiej Brytanii na siedem lat więzienia za podżeganie do nienawiści.

W październiku 2006 r. jego sprawa ponownie trafiła na pierwsze strony gazet w Wielkiej Brytanii po tym, jak okazało się, że Abu Hamza był w stanie kupić dom w zachodnim Londynie z więzienia, mimo że jego konta bankowe zostały zamrożone.

W kwietniu 2012 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka zezwolił na ekstradycję Abu Hamzy do Stanów Zjednoczonych. Hamza złożył wniosek o skierowanie sprawy do Wielkiej Izby Trybunału; 24 września 2012 r. Trybunał odrzucił ten wniosek.

Tego samego dnia brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May ogłosiła, że ekstradycja Hamzy odbędzie się "tak szybko, jak to możliwe". W nocy z 5 na 6 października 2012 r., wkrótce po wydaniu orzeczenia przez High Court (Londyn), Abu Hamza i czterech innych podejrzanych o terroryzm zostało przetransportowanych do USA, gdzie Hamzie postawiono łącznie jedenaście zarzutów. Akt oskarżenia zarzuca Hamzie udział w porwaniu zakładników w Jemenie w 1998 roku. Jest on również oskarżony o założenie obozu terrorystycznego w amerykańskim stanie Oregon (1999 i 2000) oraz wspieranie ataków terrorystycznych w Afganistanie (1999-2001). Proces rozpoczął się 14 kwietnia 2014 r., a 19 maja 2014 r. został uznany za winnego wszystkich 11 zarzutów przez ławę przysięgłych w sądzie okręgowym w Nowym Jorku. W związku z tym został skazany na dożywocie, które będzie odbywał w więzieniu o zaostrzonym rygorze.

Rodzina

Hamza al-Masri ma ośmioro dzieci. Synowi al-Masriego, Sufiyanowi Mustafie (1995), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odebrało brytyjski paszport po tym, jak w 2013 r. dołączył do islamistycznej grupy w syryjskiej wojnie domowej. W 2014 r. spekulacje na temat dużych płatności socjalnych i czynszu płaconego przez państwo za dom w Shepherd's Bush, gdzie mieszka jego bezrobotna druga żona i niektóre z jego bezrobotnych dzieci, wywołały poruszenie po tym, jak ujawniono, że al-Masri kupił wówczas z więzienia nieruchomość w Londynie o wartości 220 000 funtów.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności