Wikibiopedia

 

Wendy Alexander

Wendy Alexander (ur. 27 czerwca 1963 w Glasgow) to szkocka polityk i członkini Partii Pracy.

Życie

Alexander uczęszczała do Park Mains High School w Erskine i Lester B. Pearson College w Metchosin w Kanadzie. Następnie studiowała na Uniwersytecie w Glasgow, Uniwersytecie w Warwick i INSEAD Business School we Francji. Od 2002 roku Alexander pracowała jako wykładowczyni na Uniwersytecie Strathclyde. Jest mężatką, jej mężem jest profesor Brian Ashcroft i ma dwójkę dzieci. Jej brat, Douglas Alexander, jest posłem do Izby Gmin z okręgu Paisley and Renfrewshire South.

Kariera polityczna

Po wyborze do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii Alexander pracowała dla laburzystowskiego posła do Izby Gmin George'a Galloway, a następnie pracowała dla Partii Pracy w Szkocji. Po zwycięstwie Partii Pracy w wyborach powszechnych do Izby Gmin w 1997 roku, jej kolega partyjny i późniejszy Pierwszy Minister Donald Dewar powierzył jej stanowisko konsultantki. Podobno Dewar widział w Alexander potencjalną następczynię na swoim stanowisku. W pierwszych wyborach do Szkockiego Parlamentu w 1999 roku Alexander po raz pierwszy wystartowała w wyborach na szczeblu krajowym. Ubiegała się o mandat posła w okręgu Paisley North i wygrała go z wyraźną przewagą nad kandydatem SNP. Po wyborach została mianowana Sekretarzem Stanu ds. samorządów. Po śmierci Dewara w 2000 roku nie ubiegała się jednak o jego stanowisko, lecz poparła kandydaturę Henry'ego McLeisha. Została wtedy mianowana przez McLeisha na Sekretarza Stanu ds. przedsiębiorstw i uczenia się przez całe życie. Po rezygnacji McLeisha miesiąc później została Sekretarzem Stanu ds. przedsiębiorstw, transportu i uczenia się przez całe życie. O Alexander mówiło się, że może być kandydatką na stanowisko przewodniczącej partii, ale ostatecznie się wycofała. W maju 2002 roku całkowicie wycofała się z kierownictwa partii, a także zrezygnowała ze stanowiska Sekretarza Stanu. W wyborach parlamentarnych w latach 2003 i 2007 Alexander broniła swojego mandatu. Po wyborach pełniła funkcję rzeczniczki partii ds. finansów do września 2007 roku. Bez kontrkandydata została wybrana na przewodniczącą klubu parlamentarnego Partii Pracy, zastępując Jacka McConnella. (***)

Wycofanie się z polityki

W listopadzie 2007 ujawniono, że podczas kampanii wyborczej Alexandera na liderką frakcji wpłynęły niezgłoszone datki w wysokości 950 funtów. Na podstawie listu z podziękowaniami od Alexandera udowodniono, że była ona poinformowana o przebiegu zdarzeń. Darczyńcą był potentat nieruchomości Paul Green. Ponieważ mieszkający na Jersey Green nie był zarejestrowanym wyborcą w Zjednoczonym Królestwie, ta darowizna nie powinna zostać przyjęta. Jednak Komisja Wyborcza orzekła, że Alexander nie podjęła wszystkich możliwych, ale wystarczających kroków w celu przestrzegania przepisów dotyczących darowizn. Po zgłoszeniu sprawa została zbadana przez kolejną instancję, która stwierdziła, że nie będzie postawiony żaden zarzut. Na posiedzeniu wieczornym przed przerwą letnią komisja kierowana przez Szkocką Partię Narodową 4 głosami za do 3 postanowiła złożyć wniosek o jednodniowe zawieszenie Alexandra w parlamencie. Nad wnioskiem miało zostać podjęte głosowanie po przerwie letniej. Ponieważ Alexander nie chciała, aby wiszące postępowanie ciążyło przez miesiące na niej i jej partii, 28 czerwca zrezygnowała z funkcji liderki frakcji. Ostatecznie wniosek został odrzucony 70 głosami przeciw 49, przy dwóch wstrzymujących się od głosu. W wyborach powszechnych w 2011 roku Alexander już nie kandydowała. Zapowiedziała, że wycofuje się z polityki.

[START]

Odnośniki zewnętrzne

Informacje na stronach Parlamentu Szkocji

Referencje

[KONIEC]

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności