Wikibiopedia

 

Diane Abbott

Diane Julie Abbott (ur. 29 września 1953 w Paddington) - brytyjska polityk. Była pierwszą czarną kobietą w brytyjskim parlamencie w 1987 roku, reprezentującą londyński okręg wyborczy Hackney North and Stoke Newington. Jest członkiem Partii Pracy i została zaproponowana jako potencjalny następca Gordona Brown'a w 2010 roku. W 2015 r. Abbott został członkiem Gabinetu Cieni po tym, jak od października 2010 r. do października 2013 r. była ministrem zdrowia cieni.Córka pielęgniarki i spawacza, którzy w 1951 r. przybyli z Jamajki, uczęszczała do Harrow County School for Girls, gdzie była jedyną czarną uczennicą. Następnie uczęszczała do Newnham College w Cambridge. Po stopniowaniu w historii w 1976 r. pracowała najpierw w Home Office, a następnie od 1978 r. do 1980 r. przeszła do National Council for Civil Liberties, stowarzyszenia interesów w dziedzinie wolności i praw człowieka. Następnie pracowała jako dziennikarka dla stacji telewizyjnej Thames Television i firmy produkującej TV-am. Pod koniec lat osiemdziesiątych została rzeczniczką prasową Greater London Council.Pod koniec lat siedemdziesiątych Abbott miał romans z Jeremym Corbynem. W roku 1991 poślubiła Davida Thompsona, ale w roku 1993 znowu się z nim rozwiodła. Ona ma syna z tego małżeństwa.Diane Abbott został członkiem brytyjskiej Partii Pracy w wieku 18 lat. Ich kariera polityczna rozpoczęła się w 1982 roku, wybierając ją na zgromadzenie rady Westminsters. Abbott jest powiązany z lewym skrzydłem Partii Pracy i jest znany z krytyki i bezpośredniej reakcji w swoich szeregach.

W październiku 2003 roku opowiedziała się za krytyką wszystkich partii politycznych oraz za hipokryzją, ogłaszając swoją decyzję o wysłaniu syna do szkoły City of London School, jednej z najlepszych szkół prywatnych w Anglii. Wcześniej krytykowała premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira i prawniczkę Harriet Harman za to, że pozwalała dzieciom uczyć się w szkołach o podobnej elitarności (ale państwowych).

Diane Abbott jest również reprezentowana w New Daughters of Africa, Anthologie Czarnych Autorek, wydanej przez Margaret Busby w 2019 roku.

W kwietniu 2023 r. Partia Pracy Abbotta zawiesiła, aż do odwołania z grupy, po tym jak w liście do brytyjskiej gazety The Observer relatywizowała rasizm wobec Żydów, Irlandczyków i innych mniejszości w porównaniu z rasizmem wobec czarnych.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności