Wikibiopedia

 

Tasmina Ahmed-Sheikh

Tasmina Ahmed-Sheikh (ur. 24 października 1970 w Londynie) - szkocka politykka. Jako członek Scottish National Party (SNP) w latach 2015-2017 reprezentowała okręg wyborczy Ochil and South Perthshire w brytyjskiej izbie niższej.

Ahmed-Sheikh jest żonaty, ma czwórkę dzieci i jest praktykującą muzułmanką. Jest założycielem i była pierwszą przewodniczącą Stowarzyszenia Scottish Asian Womens Association (SAWA).

Życie

Ahmed-Sheikh urodził się w londyńskiej dzielnicy Chelsea, ale dorastał w Edynburgu. Jej matka jest pochodzenia walijskiego i czeskiego oraz jest aktorką w Royal Shakespeare Company, a jej ojciec jest pochodzenia pakistańskiego i został wybrany na przyjęcie konserwacyjne jako pierwszy azjatycki polityk lokalny (councillor) w Szkocji. Ahmed-Sheikh studiował prawo na uniwersytecie w Edynburgu i na uniwersytecie w Strathclyde. Po krótkiej wycieczce do pakistańskiego przemysłu filmowego postanowiła skupić się na swojej rodzinie oraz karierze zawodowej i politycznej. Została współuczestniczką firmy prawniczej Glasgow Hamilton Burns.

Proces polityczny

O swoim ojcu Ahmed-Sheikh kontaktował się z polityką już w wieku 10 lat. Następnie zajęła się Young Conservatives i została prezesem okręgu Glasgow Central. W połowie lat 90. poparła Mohammada Sarwara i przez dwa lata była członkiem Partii Pracy. W wyborach parlamentarnych w Szkocji w 1999 roku Ahmed-Sheikh kandydował na Scottish Conservative Party w okręgu Glasgow Govan. Nie otrzymała mandatu, ale jako młoda kobieta ze środowisk migracyjnych była postrzegana jako nowa twarz i nadzieja młodych konserwatystów. Skrytykowała m.in. odmowę przez SNP działania NATO w Kosowie oraz jej plany podwyżek podatków. W 2000 roku, na podstawie zeznań Williama Haguesa z prawem, wyszła z Partii Konserwatywnej i w tym samym roku przeniosła się do SNP.

W referendum we wrześniu 2014 r. Ahmed-Sheikh był członkiem Komitetu Yes Scotlanda ds. Niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa. W wyborach europejskich w 2014 r. kandydowała na 3 miejsce listy SNP, ale przegapiła wejście do Parlamentu Europejskiego. W maju 2015 r. została wybrana do parlamentu przez 46% głosów przeciw dotychczasowemu eurodeputowanemu z Partii Pracy, Gordonowi Banksowi, do okręgu wyborczego Ochil i South Perthshire. W czerwcu 2017 r. poddawano ją konserwatywnemu kandydatowi Luke'owi Grahamowi. Przeszedł na Alba Party przez Alexa Salmonda, a Ahmed-Sheikh kandydował w wyborach do parlamentu szkockiego w maju 2021 r. w okręgu Central Scotland, ale pozostał bezskuteczny.

Film i telewizja

Podczas podróży poślubnej do Pakistanu Ahmed-Sheikh skontaktował się z miejscowymi filmowcami i był tam okazjonalnie w różnych rolach, takich jak nowa edycja serii telewizyjnej Des Pardes. Dla programu Alex Salmond Show, regularnie wysyłanego od 2017 r. w RT UK, pełni rolę współproducenta i edytora, a także częściowo przeprowadza wywiady z rozmówcami.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności