Wikibiopedia

 

Wanda Brońska-Pampuch

Wanda Brońska-Pampuch, pseudonim Alfred Burmeister (* 6 września 1911; † 9 lutego 1972) była polsko-niemiecką pisarką, publicystką i tłumaczką.

Życie

Ojciec Wandy Brońskiej, Mieczysław Broński, był bolszewickim rewolucjonistą i, jako bliski powiernik Lenina, ambasadorem Rosji Radzieckiej w Austrii w latach 1920-1922. Wanda dorastała w Zurychu i Berlinie; w 1931 roku przeniosła się do Moskwy, gdzie w 1934 roku urodziła się jej córka Majka. W trakcie stalinowskich czystek rodzice Wandy zostali straceni w 1938 r., a ona sama została skazana na osiem lat przymusowej pracy w obozie gułagu nad rzeką Kołymą na Morzu Ochockim w 1938 r.

W 1946 r. polski rząd sprowadził ją do Warszawy, a w 1948 r. wysłał do działu prasowego Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim. W 1952 r. wraz z mężem Bernhardem Pampuchem przeniosła się do Monachium. Tam pracowała najpierw dla Amerykanów, a następnie dla zachodnioniemieckiej prasy - głównie dla Süddeutsche Zeitung, później także dla radia i telewizji. Za radą przyjaciół napisała swoje pierwsze artykuły pod pseudonimem Alfred Burmeister, "ponieważ polityczne wypowiedzi kobiet na Zachodzie nie były traktowane poważnie". W 1953 r. Państwowy Sekretariat Bezpieczeństwa Państwowego (SfS) NRD zaplanował zabójstwo Wandy Brońskiej-Pampuch przez Józefa Światło, który jednak uciekł na Zachód.

Brońska-Pampuch opublikowała swoją pierwszą książkę Polska między nadzieją a rozpaczą w 1958 roku. Tłumaczyła z języka polskiego na niemiecki prace filozofa Leszka Kołakowskiego i innych autorów, w tym Kazimierza Brandysa i Stefana Kisielewskiego. Jej autobiograficzna powieść Ohne Maß und Ende została opublikowana w 1963 roku; książka doczekała się kilku wydań i została przetłumaczona na język niderlandzki.

W 1968 r. zagrała rolę pani Saizewa w filmie Die Artisten in der Zirkuskuppel: ratlos.

Przyrodnim bratem Wandy Brońskiej był historyk Wolfgang Leonhard.

Pisma (wybór)

Polska między nadzieją a rozpaczą. Wydawnictwo polityczne i ekonomiczne, Kolonia 1958

Bez miary i końca. Piper, Monachium 1963

In de rode maalstrom. Przekład na język niderlandzki Magdalena G. Schenk. Barn - De Boekerij, Antwerpia 1964

Patrząc ponad granicami - Europa na Wschodzie. Opublikowane przez Mensch und Arbeit, Monachium 1965

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności