Wikibiopedia

 

Tony Agana

Patrick Anthony Agana (ur. 24 października 1963 w Bromley) - angielski piłkarz. Jako napastnik miał najlepszy czas na ofensywę Briana Deane'a w Sheffield United. W 1992 roku pomagał Leeds United, która była w drodze do zwycięstwa mistrzostw i po upadku Lee Chapmana potrzebowała dodatkowego zabezpieczenia. Do 1997 roku działał w Notts County, gdzie w 1995 roku zdobył Puchar Anglo-Włoski.

Ćwiczenia sportowe

Kariera Agany zaczęła się najpierw pod pełnymi profilami w Welling United, gdzie w marcu 1984 roku zabiła go do FC Weymouth w tym samym czasie, co późniejszy irlandzki zawodnik krajowy Andy Townsend. W ciągu ponad trzech lat Agana zaczęła grać w 180 grach obowiązkowych dla Terras w 48 goliach (z czego 35 było w 137 ligach). W tym czasie zajął się grą państwową dla półprofesjonalnego wyboru angielskiego, zwanego również drużyną narodową C.C.

Niecałe dwa miesiące przed jego 24. Urodziny zabiły go w piłce nożnej wyższej klasy. Jego celem był FC Watford. 1 sierpnia 1987 przeciwko FC Wimbledonowi (1:0). Do lutego 1988 r. ukończył 14 kolejnych lig, a jego jedyną bramą było trafienie do remisu 1:1 w dniu 28 lutego 1988 r. 17 grudnia 1987 przeciwko FC Portsmouth. Wkrótce po zwolnieniu trenera Watforda, Dave'a Bassetta, Agana poszła za nim do jego klubu podległego Sheffield United, gdzie dokonano wymiany z Martinem Kuhlem.

Zaraz przy debiucie na Blade'a już Agana była pierwszą bramą do sukcesu 1:0 przeciw Barnsley FC i pomimo tego, że klub nie był w stanie odwrócić zjazdu do trzeciej klasy, nowicjuszowi w sezonie 1988/89 dokonał przełomu sportowego. Razem z partnerem Brianem Deanem, Agana stworzyła potężny ofensywduo, strzeliła do 24 Ligatore i zaprowadziła Sheffielda z powrotem do Second Division, a rok później do najwyższej klasy angielskiej. Ukończył tam swoją pierwszą partię przeciwko obrońcy tytułu FC Liverpool (1:3), ale pozostał bez własnej bramki, podobnie jak w następnym sezonie, z wyjątkiem ostatniego dnia sezonu 1990/91, gdy wygrał 2-1 z Norwich City. Niemniej jednak w listopadzie 1991 roku nowe hrabstwo Notts było gotowe zainwestować w Aganę rekordową kwotę 750 000 funtów.

Już w lutym 1992 roku jego nowy pracodawca wypożyczył go na pozostałe mecze sezonu 1991/92 na mistrzostwa Leeds United. Tam trener Howard Wilkinson szukał dodatkowego zabezpieczenia po krótkotrwałej awarii Lee Chapmana, a Agana pomagała w dwóch meczach przeciwko Lutonowi Townowi i Astonowi Villie z willi, co po wygraniu tytułu formalnie nie wystarczało do uzyskania medalu mistrzów. Latem 1992 roku wrócił do hrabstwa Notts, które w międzyczasie wysiadło z elitarnej klasy angielskiej i w ten sposób Agana pojechała do Second Division na Torejagd. Nie odzyskał jednak poprzedniego wskaźnika trafień, zwłaszcza z czasów Deane'a, co było współodpowiedzialne za obrażenia. Punktem kulminacyjnym sezonu 1994/95, który z kolei był rozczarowujący wraz z ponownym zejściem, było zwycięstwo w Pucharze Anglo-Włoskim, w którego finale Agana odegrała decydującą rolę w zwycięstwie 2:1 przeciwko Ascoli Calcio. Również w trzeciej lidze znalazł się rzadziej w fazie startu, a później w sezonie 1995/96 odniósł korzyść z reprezentowania migrującego Andy'ego Legga po lewej stronie napastnika. Tutaj znów grał w dobrej formie. Ukończyła trzy imprezy playoff i chociaż nie zakończyły się one pożądanym powrotem do First Division, Agana przygotowała główną bramę w półfinałowym meczu z Crewe Alexandra i tym samym przygotowała jego drużynę do Wembley. Gdy w sezonie 1996/97 hrabstwo Notts znajdowało się w drodze w dół do czwartej klasy trzeciej dywizji, Agana ponownie po 23 meczach rozegranych w marcu 1997 roku pożegnała się w kierunku czwartego ligi Hereford United. W ostatniej fazie postrzelił jeszcze raz dwie bramki w pięciu partiach, ale nie mógł też zapobiec pożegnaniu się Hereforda z futbolowej ligi.Ostatnie stacje w aktywnej karierze Agany były jeszcze północnoirlandzkim Cliftonville FC, a później inne mniejsze kluby, takie jak Leek Town (1998/99, 23 obowiązkowe gry/3 bramki), AFC Guiseley i Alfreton Town. W tym czasie przejął również obowiązki trenera i po pierwszej chwilowej pracy dla Leek Town był trenerem gry Guiseley. Po dymisji na początku lat 2000-tych Agana w coraz większym stopniu kierowała się zainteresowaniami akademickimi, studiowała w dziedzinie informatyki na Uniwersytecie Sheffield Hallam i ukończyła studia w 2004 roku. Później pracował w tej branży dla University of Manchester oraz firmy zajmującej się rozwojem oprogramowania.

Tytuł/nagrody

Puchar Angielsko-Włoski (1): 1995

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności