Wikibiopedia

Mroczny tenor

The Dark Tenor (* 14 kwietnia 1980 w Grazu, Austria) to pseudonim artysty z gatunku crossover. Jego nazwisko cywilne przez długi czas pozostawało nieznane, ale od tego czasu zostało ujawnione za obopólną zgodą jako Billy Andrews.

Łączy popularne melodie z utworów muzyki klasycznej z nowymi tekstami i melodiami z muzyki rozrywkowej. Znakiem rozpoznawczym twórcy krzyżówek było zakrywanie twarzy czarną maską i kapturem, a następnie czarną półmaską. Jednak od czasu wydania albumu Nightfall Symphony również z tego zrezygnował. Powodem, który podaje, jest temat przewodni jego albumu - wychodzenie z siebie - dlatego też uznał za stosowne zdjąć maskę. Zamiast tego namalował wokół oczu czarne plamy, tzw. oczy pandy.

Życie

Mroczny Tenor urodził się w Grazu, w Austrii, ma obywatelstwo amerykańskie. Wychowywał się dwujęzycznie w Niemczech. W dzieciństwie i młodości śpiewał krótko w Knabenchor Hannover oraz przez osiem lat w Dresdner Kreuzchor. Jest wykształconym śpiewakiem operowym i, według własnego oświadczenia, przez dwa lata był częścią zespołu drezdeńskiej Semperoper w pierwszym tenorze dodatkowego chóru.Śpiewak wydał swój debiutancki album Symphony Of Light w 2014 roku. Album spędził kilka tygodni na niemieckiej liście przebojów, osiągając numer 20 w lutym 2015 r. Na płycie znalazło się kilka kolaboracji z artystami, m.in. z Yirumą i Thomasem Stolle. W 2015 r. album został wznowiony jako druga edycja na podwójnej płycie CD z siedmioma nowymi utworami i “klasyczną kompilacją”. Po dobrym roku otrzymał złotą płytę za sprzedaż ponad 100 tys. egzemplarzy.

Po raz pierwszy wystąpił publicznie jako Mroczny Tenor podczas imprez i programów telewizyjnych, takich jak Guten Morgen Deutschland w 2014 r. i Willkommen bei Carmen Nebel w 2015 r. Następnie dwukrotnie wystąpił gościnnie na Potsdamer Schlössernacht 2015 - pierwszy z nich wykonał solo, a później wieczorem wystąpił jako członek “Rat-Pack-Tenors” wraz z dwoma tenorami Tobeyem Wilsonem i Laszlo. Z okazji obchodów Dnia Jedności Niemiec 3 października 2015 r. zaśpiewał na scenie przy Bramie Brandenburskiej, a następnie odbył pierwsze tournée po sześciu niemieckich miastach.

28 listopada 2015 r. zaprezentował hymny narodowe obu przeciwników wraz z 60-osobowym Kolońskim Chórem Młodzieżowym Sankt Stephan na arenie ESPRIT w Düsseldorfie z okazji meczu bokserskiego między Władimirem Kliczko a Tysonem Furym.

W 2018 r. wyruszył w trasę koncertową po Niemczech jako piosenkarz z oryginalną obsadą Unheilig. Henning Verlage grał na keyboardzie, Licky na gitarze, a Potty na perkusji. Oprócz tego istniał własny zespół piosenkarza. Podczas tej trasy muzycy zagrali utwory zespołów Unheilig i The Dark Tenor.

24 stycznia 2020 r. The Dark Tenor opublikował na swojej oficjalnej stronie na Facebooku krótki filmik, w którym ogłosił, że naprawdę nazywa się Billy Andrews. Ogłosił również, że od kwietnia 2020 r. wyruszy w ekskluzywną i kameralną trasę koncertową Acoustic Heartbeat Tour. W sumie odbędzie się 19 koncertów. Odwiedzi jedne z najpiękniejszych kościołów w Niemczech. Ogłosił również, że w kwietniu wyda EP-kę zatytułowaną Ludwig - A Beethoven Story By Billy Andrews. Jest to symboliczny moment Roku Beethovenowskiego 2020.

Recepcja

Debiutancki album Symphony of Light spotkał się z mieszanym przyjęciem prasy muzycznej: Podczas gdy Ulf Kubanke z laut.de nazwał album “prawdopodobnie najgorszą płytą roku” i ocenił go na jedną z pięciu gwiazdek, metal.de przyznał mu osiem z dziesięciu punktów.

Dyskografia

Albumy

2014: Symfonia światła

2015: Symfonia światła (druga edycja)

2016: Symfonia “Nightfall

2018: Symfonia duchów

2019: Alive - 5 lat

2020: Boże Narodzenie

2021: JohannEPs

2020: LudwigSingles

2014: Dies Irae - Dzień gniewu

2014: Rzeka płynie na krawędzi (feat. Yiruma)

2016: Toksyczny deszcz

2016: Dzikie konie

2016: AfterglowGuest Contributions

2017: Stars High on Pures Gold - Best of Vol. 2 (Unheilig feat. The Dark Tenor)

2017: Podróż w czasie na Pures Gold - Best of Vol. 2 (Unheilig feat. The Dark Tenor)

Pokrewne

Bausa

Bosca

EstA

Jürgen B. Hausmann

Loco Dice

Rako

Tutty Tran

UNIK

Ben Zucker

Yassir

ZaZa

Kurt Krömer

Tocadisco

Roland Kaiser

Flying Uwe

B. Movie

Nico Santos

DAIM

M.I.K.I

Recondite

Ramon Roselly

Shippo

ARASH

Calvin Hollywood

Mr Jones

Pashanim

Purple Disco Machine

$ick

Dominik Greger

GReeeN

HandOfBlood

Claus Holm

Paluten

Hans Söllner

Slowtide

Chris Tall

CashMo

Markus Gabriel

The Green Man

Olivia Jones

Kontra K

Majan

Metaphysics

Mo-Torres

Rockster

Sero

Shindy

Zuna

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności