Wikibiopedia

 

Stanisław Mucha (reżyser)

Stanisław Mucha (* 3 maja 1970 w Nowym Targu, Polska) jest polskim reżyserem filmów dokumentalnych, który mieszka i pracuje w Niemczech.

Życie i twórczość

Mucha odniósł ogromny sukces już podczas studiów na Uniwersytecie Filmowym i Telewizyjnym w Poczdamie-Babelsbergu. Równolegle ze studiami pracował na poczcie i w różnych firmach, dzięki czemu, jak twierdzi, nauczył się języka codziennego życia. W 2001 roku wraz z Susanne Schüle otrzymał nagrodę Fundacji DEFA za promowanie młodych artystów. Mucha jest ojcem córki i syna. Jego filmy "Absolut Warhola" i "Die Mitte" obejrzała publiczność w całej Europie. W 2007 roku nakręcił w Polsce swój pierwszy film fabularny "Nadzieja". Scenariusz do filmu "Nadzieja" napisał Krzysztof Piesiewicz.

Mucha zajmuje się między innymi kwestią tożsamości ludzi i przestrzeni. Zapytany w 2012 roku w DRadio, czy kiedykolwiek będzie dumnym Europejczykiem, odpowiedział: "Nie sądzę. Bo Europa w ogóle jest przygodą, bardzo pięknym snem, iluzją, która dzięki Bogu się zaczęła. ... Więc ta tożsamość musi być stworzona emocjonalnie, kulturowo, historycznie." Mucha jest uważany za przedstawiciela kina bezpośredniego.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności