Siegmund Kalinski (* 21 marca 1927 w Krakowie; † 10 grudnia 2015) był polsko-niemieckim lekarzem ogólnym i dziennikarzem. Ocalał z Holokaustu.
Siegmund Kalinski urodził się w 1927 r. jako najmłodsze z trojga dzieci żydowskiego kupca Leopolda Klausnera. Jego rodzice zostali przymusowo przesiedleni do getta w Bochni po 1939 roku. W 1942 r., wraz z pierwszymi deportacjami, wywieziono jego ojca, a wkrótce potem matkę. Nigdy więcej nie zobaczył swoich rodziców. Jego siostra mieszkała w Palestynie od 1935 r., a brat zszedł do podziemia.
Sam został deportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w 1943 r., a po kilku tygodniach do obozu koncentracyjnego Auschwitz III Monowitz. Tam spotkał więźniów, których już znał, którzy mu pomagali i których egzekucji musiał być świadkiem: Janka Grossfelda z Krakowa, Nathana Weissmana z Łodzi i Leo Yehudę Diamenta z Gelsenkirchen. Siegmund Kalinski powiedział później: "Zawdzięczam życie tej trójce, Leo, Jankowi i Nathanowi. Pomogli mi w pierwszych trudnych dniach w Auschwitz, wyciągnęli mnie z "żwirowni nr 9", gdzie każdego wieczoru połowa więźniów, którzy wyszli rano, nie wracała, i "załatwili" mi miejsce w oddziale 79 (ślusarze), później w oddziale 26 (obóz techniczny), gdzie praca nie była tak wyczerpująca i można było przynajmniej mieć nadzieję, że wieczorem w ogóle wróci się do obozu". "Przeżył marsz śmierci, który rozpoczął się 18 stycznia 1945 r. przez Gleiwitz, Mauthausen, Sachsenhausen, Oranienburg i Flossenbürg. Pod koniec kwietnia 1945 r. Kalinskiemu udało się uciec, przepływając przez Ren do armii francuskiej w pustej skrzynce po amunicji.
Kalinski powrócił do ojczyzny w wieku 18 lat. Prawie nikt z jego krewnych nie przeżył. Nazwisko Klausner zostało "spolszczone" i zmienione na Kalinski. W 1947 r. zdał maturę w Krakowie i rozpoczął tam studia medyczne. Zarabiał na życie jako konferansjer i niezależny dziennikarz. Po ukończeniu studiów pracował jako lekarz szpitalny i zakładowy w Katowicach.
Kalinski uciekł do Wiednia w 1963 r., a w 1965 r. przybył do Niemiec. Pracował jako młodszy lekarz w Rheydt w Nadrenii Północnej-Westfalii, a następnie w szpitalu we Frankfurcie-Höchst. W 1968 r. uzyskał tytuł doktora i naturalizację. Rozpoczął pracę jako lekarz ogólny we Frankfurcie nad Menem. Po uzyskaniu kwalifikacji specjalistycznych i uprawnień do dalszego szkolenia w zakresie medycyny ogólnej w 1977 r., wyszkolił ponad pięćdziesięciu lekarzy, a w 1984 r. został wykładowcą medycyny ogólnej na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. W 1992 roku ukończył habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rozprawą zatytułowaną Praktyka ogólna jako podstawa opieki zdrowotnej dla ludności. W marcu 1996 roku przekazał swoją praktykę lekarską następcy.
Siegmund Kalinski przez wiele lat był aktywny w medycznej polityce zawodowej i jako dziennikarz medyczny. Opublikował prawie 1500 felietonów w Ärzte-Zeitung pod pseudonimem Ironius.
W 1980 r. został członkiem Zgromadzenia Delegatów Krajowego Stowarzyszenia Medycznego Hesji (LÄK), a w 1996 r. został członkiem Zarządu. W latach 1981-1996 był członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (KV) we Frankfurcie nad Menem.
Kalinski był członkiem Rady Ocalałych Instytutu Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem, centrum badań i dokumentacji historii i skutków Holokaustu.
Siegmund Kalinski: Wspomnienia ludzi z piekła Auschwitz. W: Ärzte-Zeitung. 27 stycznia 2005, s. 2.
Siegmund Drexler, Siegmund Kalinski, Hans Mausbach: Ärztliches Schicksal unter der Verfolgung, 1933-1945 in Frankfurt am Main und Offenbach: eine Denkschrift. Verlag für Akademische Schriften, Frankfurt am Main 1990.
Medal Johanna Kirchnera miasta Frankfurt (1992)
Medal dr Richarda Hammera przyznany przez Stowarzyszenie Medyczne Hesji (1992)
Federalny Krzyż Zasługi 1. klasy (1996)
Srebrna Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Medycznego Hesji (1997)
Medal Paracelsusa Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego (2008)
Medal Kaspara Roosa przyznany przez Stowarzyszenie NAV-Virchow (2009)
Wollheim Memorial: Wywiady z ocalałymi: Dr Siegmund Kalinski
Niemieckie Stowarzyszenie Medyczne: Laudacja z okazji przyznania Medalu Paracelsusa
Mark Siegmund Drexler: Dr Siegmund Kalinski w 85. rocznicę urodzin. Hessisches Ärzteblatt 2012; Wydanie 3: Strona 193-194