Shlomo Avineri (ur. 30 sierpnia 1933 r. w Bielsku, Polska; zm. 1 grudnia 2023 r.) był izraelskim politologiem, historykiem i politykiem (Avoda). Był profesorem na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jego prace koncentrowały się na Marksie, Heglu, historii socjalizmu i syjonizmu.
Shlomo Avineri wyemigrował do Palestyny wraz z rodzicami w 1939 r. na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Pozostali członkowie jego dalszej żydowskiej rodziny, troje dziadków, siedmioro rodzeństwa matki i pięcioro kuzynów, pozostali w okupowanej Polsce i byli prześladowani i mordowani przez Niemców. Po dwóch latach służby wojskowej, od 1953 roku studiował historię i nauki społeczne na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Studiował również w London School of Economics. Uzyskał tytuł doktora. Jego tłumaczenia Marksa na hebrajski i jego pisma na temat Marksa szybko przyciągnęły dużą uwagę. W 1973 r. został mianowany profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Hebrajskim. W latach 1975-1977 był dyrektorem generalnym izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 1979 r., jako członek komisji egipsko-izraelskiej, opracował umowę kulturalną między oboma krajami. Na Uniwersytecie Jerozolimskim pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych i był dyrektorem Instytutu Studiów Europejskich.
Był profesorem wizytującym na uniwersytetach Yale, Cornell, University of California, Oxford, Central European University (wówczas w Budapeszcie), a w 2003 r. w Geschwister-Scholl-Institute na LMU w Monachium. Był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W 2012 roku został wybrany na członka Izraelskiej Akademii Nauk.
Avineri zmarł 1 grudnia 2023 r. w wieku 90 lat. Avineri był żonaty i miał jedną córkę.
1996: Nagroda Izraela
2013: Nagroda EMET w kategorii "Nauki społeczne"
The Social and Political Thought of Karl Marx (Myśl społeczna i polityczna Karola Marksa), Cambridge: Cambridge University Press, 1968
Karl Marx on Colonialism and Modernisation (Karol Marks o kolonializmie i modernizacji), Garden City, NY: Anchor Books, 1969
Izrael i Palestyńczycy
Hegel's Theory of the Modern State, Cambridge 1972.
Teoria nowoczesnego państwa Hegla. Przetłumaczone z angielskiego przez R. i R. Wiggershaus (Suhrkamp Taschenbuch Wissenschaft. Vol. 146), Frankfurt nad Menem 1976.
Profile syjonizmu
Arlosorof - Biografia polityczna
The Making of Modern Zionism - The Intellectual Origins of the Jewish State, Nowy Jork: Basic Books 1981 - Rozszerzone nowe wydanie: Nowy Jork: Basic Books 2017
Mojżesz Hess. Prorok komunizmu i syjonizmu
Stulecie niezadowolenia w Europie, wraz z Zeevem Sternhellem
Theodor Herzl and the Founding of the Jewish State (Teodor Herzl i powstanie państwa żydowskiego). Jüdischer Verlag im Suhrkamp Verlag, Berlin 2016, ISBN 978-3-633-54275-8.