Wikibiopedia

 

Israel Getzler

Israel Getzler (* 14 maja 1920 w Berlinie; † 8 stycznia 2012) był niemiecko-izraelskim historykiem polsko-żydowskiego pochodzenia i ekspertem w dziedzinie historii Rosji i Związku Radzieckiego.

Życie

Getzler, który urodził się w żydowskiej rodzinie, która wyemigrowała do Berlina z Polski, dorastał w czasach rosnącego w siłę narodowego socjalizmu i dołączył do syjonistyczno-socjalistycznego ruchu młodzieżowego Haszomer Hacair. On i jego rodzina zostali deportowani do Polski podczas listopadowych pogromów w 1938 roku. Po wybuchu II wojny światowej został przesiedlony przez władze radzieckie do osady górniczej na Syberii. Kiedy rodzina w końcu przeniosła się do Nadwołżańskiej Republiki Niemieckiej, rozpoczął pierwsze studia i nauczył się angielskiego z pomocą słownika. Po upadku III Rzeszy w 1945 r. rodzina z powodzeniem złożyła wniosek o opuszczenie Związku Radzieckiego i ostatecznie wyemigrowała do Australii.

Po ukończeniu studiów historycznych otrzymał propozycję pracy na Uniwersytecie w Adelajdzie. Ponadto, w ramach prac badawczych udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie prezentował swoje poglądy na temat rewolucji październikowej wybitnym naukowcom, takim jak Edward Hallett Carr, Leonard Schapiro i Isaiah Berlin. Chociaż szanował E.H. Carra jako czołowego eksperta w dziedzinie stalinizmu, odrzucił to, co postrzegał jako filozoficzny determinizm Carra i żałował, że nie mógł wyjaśnić Carrowi, dlaczego poważnie traktuje politycznych przegranych. Z drugiej strony do swoich badań wykorzystał obszerną kolekcję dokumentów w archiwach Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda.

W 1967 roku ukazała się książka Martov. A Political Biography of a Russian Social Democrat, biografia Juliusza Martowa, marksisty i demokratycznego socjalisty, który przegrał walkę z rewolucją październikową wspieraną przez Lenina. Getzler, który głęboko szanował Martowa, wskazał na liczne strategiczne i taktyczne błędy, które popełnił. Odmówił postrzegania historii jedynie jako interludium bezosobowych sił i nalegał, aby wybory jednostek i grup miały znaczenie.

W 1971 r. jego zaangażowanie w syjonizm doprowadziło go w końcu do Izraela, gdzie objął stanowisko profesora historii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Chociaż przez całe życie cieszył się na swoją nową ojczyznę, był rozczarowany sposobem, w jaki zdominowała ona i dyskryminowała Palestyńczyków podczas okupacji Zachodniego Brzegu. Doprowadziło go to do potępienia izraelskiej polityki osadniczej zarówno Avody, jak i Likudu Menachema Begina. Brał również udział w licznych demonstracjach przeciwko polityce osadnictwa i był jednym ze zwolenników ruchu Peace Now (Shalom Achshav).

W swoich późniejszych książkach Kronstadt 1917-21: The Fate of a Soviet Democracy (1983) o powstaniu marynarzy w Kronsztadzie w marcu 1921 r. oraz Nikolai Sukhanov. Chronicler of the Russian revolution (2002) o Nikołaju Suchanowie (właściwie Nikołaju Nikołajewiczu Himmerze), argumentował, że droga demokracji, której nie obrano, była jego zdaniem prawdziwą, realistyczną alternatywą.

Jako jeden z najbardziej znanych historyków historii Związku Radzieckiego, z zadowoleniem przyjął politykę głasnosti i pierestrojki wprowadzoną przez Michaiła Siergiejewicza Gorbaczowa pod koniec lat 80-tych, a podczas swoich regularnych podróży badawczych do Wielkiej Brytanii analizował wydania rządowej gazety Izvestia w poszukiwaniu oznak demokratycznych zmian w Związku Radzieckim.

Publikacje

Martov. Biografia polityczna rosyjskiego socjaldemokraty, 1967, ISBN 978-0-521-05073-9

Ani tolerancji, ani przychylności. Australijski rozdział żydowskiej emancypacji, 1970, ISBN 0-522-83961-4

Kronsztad 1917-21: The Fate of a Soviet Democracy, 1983, ISBN 0-521-24479-X.

Nikolai Sukhanov. Kronikarz rosyjskiej rewolucji, 2002, ISBN 0-333-97035-7

Hintergrundliteratur

Rewolucja w Rosji: Reassessments of 1917. Tribute to Israel Getzler, Herausgeber Edith Rogovin Frankel, Jonathan Frankel, Baruch Knei-Paz, 1992, ISBN 0-521-40585-8

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności