Wikibiopedia

 

Sergio Vega

José Sergio Vega Cuamea (* 12 września 1969 w Ejido Hornos, Sonora; † 26 czerwca 2010 w pobliżu Angostury, Sinaloa) był meksykańskim piosenkarzem narcocorrido. Od połowy lat 90. znany był pod scenicznym pseudonimem El Shaka.W czerwcu 2010 roku krążyła plotka, że Vega został zamordowany. W audycji radiowej zdementował tę plotkę. Po audycji został zastrzelony w drive-by shooting w drodze ze stacji na występ.

Życie

Dzieciństwo i kariera

Vega był ósmym z trzynaściorga dzieci. Wychował się w muzykalnej rodzinie, która w młodym wieku zapoznała go z meksykańską muzyką ludową. Od najmłodszych lat uczył się grać na gitarze i śpiewać z rodziną.

W 1988 roku wyemigrował do Phoenix w stanie Arizona w USA. Tam założył z braćmi Ramonem i Jesusem zespół Los Hermanos Vega. Grupa została podpisana z Joey Records i odniosła pierwsze sukcesy z takimi utworami jak "Corazón de Oropel" i "El Rayo de Sinaloa". Bardziej niż wśród hiszpańskojęzycznych imigrantów w USA, zespół był popularny w swojej meksykańskiej ojczyźnie. W 1994 roku bracia postanowili wrócić do Meksyku i zmienić nazwę na Los Reyos del Norte. Wraz z nazwą zespołu, zmienili również wytwórnie i podpisali kontrakt z Digital Universal. To właśnie w tym czasie Vega zaczął przejawiać ekscentryczne zachowania. W życiu prywatnym można go było spotkać poza domem prawie tylko w piżamie i w ten sposób robił zakupy i podróże samochodem. Vega zaczął zmieniać swój styl i zamiast piosenek miłosnych pisać więcej narcocorridos. Nazwa gatunku jest połączeniem słów "corrido", czyli popularnych bohaterskich pieśni o rewolucji meksykańskiej, oraz "narco", czyli hiszpańskiego słowa oznaczającego narkotyki. Wykonawcy tych piosenek na cześć karteli narkotykowych są zazwyczaj na usługach szefów klanów i są przez nich bezpośrednio finansowani. Vega był również podejrzewany o dobre kontakty z szefem kartelu narkotykowego w Sonorze. W 1997 roku zmienił nazwę swojej grupy na Sergio Vega y Sus Shakas Del Norte. Nazywał siebie jedynie El Shaka, co było aluzją do odwagi i bohaterstwa zuluskiego króla Shaki, którego Vega również miałby reprezentować. Problemy z narkotykami i alkoholem Sergio Vegi wzięły górę, aż w 2001 roku całkowicie wycofał się z muzyki.Dopiero w 2004 roku nastąpił jego powrót z singlem Me Gusta Estar Contigo. Miał on pozostać jego najbardziej udanym singlem aż do śmierci.

Styl muzyczny

Sergio Vega zmienił swój styl z sentymentalnych piosenek miłosnych na bardziej popularne melodie narcocorridas, nie porzucając całkowicie żadnego z tych stylów. Często łączył, zarówno muzycznie, jak i lirycznie, wartości karteli narkotykowych z opisem miłości do ukochanej:

Podczas swoich występów Vega był zwykle ubrany w typowym dla narcorridas stylu, zbliżonym do teksańskiego ubioru kowbojskiego.

Zagrożenie Narkozą

W 2007 roku nominowany do nagrody Grammy piosenkarz Sergio Gómez występował na koncercie, na którym grał również Vega. Kiedy Gómez wsiadł do swojego samochodu, aby opuścić koncert, nadjechał konwój dziesięciu Chevroletów i uprowadził Gómeza. Kilka dni później znaleziono go torturowanego i uduszonego. Po zabójstwie Vega oświadczył na swojej stronie internetowej, że chce wzmocnić środki bezpieczeństwa. Choć inni wykonawcy gatunku podjęli podobne środki ostrożności, do czasu śmierci Vegi zamordowano kolejnych czternastu śpiewaków narcocorrida. W 2010 roku rozpoczęła się wielka rządowa kampania przeciwko narcocorridas. Miały być zdelegalizowane, zakazane w radiach i w końcu zakazane. Kampania odniosła tylko umiarkowany sukces. Choć większość piosenek zniknęła z radioodbiorników pod naciskiem władz, ich popularność pozostała niezłomna. Mimo to Sergio Vega ogłosił na początku 2010 roku, że teraz chce ponownie skupić się bardziej na piosenkach miłosnych i wyprodukował album Millionario de Amor. To, jak powiedział, nie miało nic wspólnego z kampanią rządową, ale było konsekwencją szalejącej przemocy, której ofiarą padali również piosenkarze narkohorridy.

W sierpniu 2009 roku w Guadalajarze został zastrzelony piosenkarz Carlos Ocaranza. Zapytany, czy Vega również uważa się za cel, odpowiedział:

Vega już w jednej ze swoich piosenek przewidział swój własny koniec:

W żargonie meksykańskiej mafii "zrobić deszcz" oznacza przesiać ofiarę kulami.

Morderstwo

W czerwcu 2010 roku na różnych forach internetowych pojawiła się plotka, że Vega został zamordowany. Była ona tak uporczywa, że Vega postanowił przed występem w Angosturze udzielić wywiadu jednej ze stacji radiowych, aby obalić tę plotkę. Swój spontaniczny występ uzasadnił tym, że martwi się o swoją matkę, która choruje na serce, oraz o swoich fanów. Po wywiadzie pojechał na koncert w Angosturze swoim czerwonym cadillakiem, znów ubrany tylko w piżamę, z towarzyszem, Sergio Montielem Avilą. Podczas jazdy, około godziny 21:30 pojawił się obok nich biały pickup, z którego otwarto ogień do Vegi. Ponad 30 pocisków kalibru 45 trafiło w samochód i jego pasażerów. Kiedy Vega, ranny, stracił kontrolę nad samochodem i zatrzymał się na wzgórzu 50 metrów obok drogi, mężczyźni wysiedli i zabili Vegę pięcioma strzałami w klatkę piersiową i ostatnim strzałem w głowę w lewe oko. Jego pasażer pozostał ranny. Policja była na miejscu kilka minut później, ale nie była w stanie rozwiązać morderstwa po fakcie.Prawnik rodziny Vega stwierdził w ich imieniu, że za atak obwiniają zwykłych złodziei samochodów. Z kolei policja podkreśliła, że atak został przeprowadzony w sposób typowy dla meksykańskiej mafii narkotykowej. Podejrzewali, że Vega został zamordowany przez konkurencyjny klan narkotykowy. Z kolei lokalna prasa donosiła, że piosenkarz miał romans z żoną szefa kartelu i że to go zgubiło. Dokładne tło nie mogło być wyjaśnione do dzisiaj.

Pogrzeb odbył się w następną niedzielę, na który przybyły setki fanów. Kto rozpuścił plotkę o jego zabójstwie na kilka godzin przed śmiercią, nigdy nie udało się ustalić.

Dyskografia

Albumy

2000: Te quiero

2004: Me gusta estar contigo (MX: Platinum; US: Platinum (Latin))

2004: Seria Top 10

2005: Exitos eternos

2005: Corazón de oropel

2006: Grandes canciones románticas

2006: Necesito dueña

2006: Puros madrazos: Rancheras y corridos

2007: Muchachita de ojos tristes

2007: Dueño de ti

2007: Cuando el sol salga al revés

2009: Quién es usted

2009: Puras Cumbias

2010: Rey de la Banda y Norteño

2010: Millonario de Amor

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności