Wikibiopedia

 

S. Sivasankaranarayana Pillai

S. Sivasankaranarayana Pillai (Subbayya Sivasankaranarayana Pillai; często cytowany jako S. S. Pillai; * 1901 w Vallam, Tamil Nadu; † 31 sierpnia 1950 koło Kairu) był indyjskim matematykiem znanym z prac w zakresie teorii liczb.

Pracował nad tzw. problemem Waringa, a konkretnie nad wyznaczeniem dokładnych wartości funkcji g(n) (Leonard Dickson osiągnął coś podobnego w mniej więcej tym samym czasie). Podał na to wzory, które sprowadzają się do formuły czy pewna nierówność nie ma rozwiązania (co do dziś jest nieudowodnione). Wyznaczył też g(6)=73 w 1940 r. Ponadto opublikował artykuły z zakresu teorii aproksymacji diofantycznej.

Biografia

Jego rodzicami byli Subbayya Pillai i Gomati Ammal. Jego matka zmarła rok po jego narodzinach i wychowywał się pod opieką starego krewnego w rodzinie. Gdy miał pięć lat, przez trzy lata był uczony w domu przez nauczyciela. W wieku dziewięciu lat uczęszczał do gimnazjum w Shencottah. Nauczyciel w tej szkole o imieniu Sastriar poznał jego zdolności i zawsze go wspierał i zachęcał.

Później Pillai przeniósł się do lokalnego liceum na kurs maturalny. Po nagłej śmierci ojca borykał się z trudnościami finansowymi, aby kontynuować naukę w szkole średniej. Jego dawny nauczyciel Sastriar wspierał go finansowo, zarówno na czas ukończenia studiów, jak i w okresie późniejszym. Pojechał do Nagercoil, by na stypendium uczestniczyć w kursie w Scott Christian College. Następnie zrobił licencjat w Trivandrum w Maharajas College.

W 1927 roku Pillai otrzymał stypendium naukowe na Uniwersytecie w Madrasie, gdzie pracował pod kierunkiem profesorów K. Ananda Rau i R. Vaidyanathaswamy. Następnie w latach 1929-1941 przebywał na Uniwersytecie Annamalai, Annamalai Nagar (Cuddalore (dystrykt)), gdzie był wykładowcą i otrzymał tytuł doktora (D. Sc.) za badania matematyczne. Pillai był pierwszym, który otrzymał tam to wyróżnienie z matematyki. W 1941 roku wyjechał na Uniwersytet w Travancore, a rok później na Uniwersytet w Kalkucie jako wykładowca (gdzie przebywał na zaproszenie Friedricha Wilhelma Leviego).

Za swoje osiągnięcia Sivasankaranarayana Pillai został zaproszony na roczny pobyt w Institute for Advanced Studies, Princeton (USA) w roku 1950/51. Podobnie został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Kongresie Matematyków na Uniwersytecie Harvarda jako delegat z Uniwersytetu Madrasa. W sierpniu 1950 r. poleciał do USA i zginął w kolizji samolotów pod Kairem.

Pillai Conjecture

Nierozwiązane przypuszczenie nazwane jego imieniem mówi, że odległości między potęgami liczb naturalnych rozbiegają się i przyjmują określoną wartość całkowitą tylko w skończonej liczbie przypadków. Ogólnie rzecz biorąc, w 1931 roku przypuszczał, że dla stałych dodatnich liczb całkowitych A, B, C równanie

  A

  

   x

   

    n

   

  

  -

  B

  

   y

   

    m

   

  

  =

  C

 {\displaystyle Ax^{n}-By^{m}=C}

ma tylko skończenie wiele rozwiązań (x,y,m,n) z (m,n) ≠ (2,2). To ostatnie domniemanie wynika z domniemania abc.

Zobacz także

domysł kataloński

Funkcja arytmetyczna Pillai’a

Liczba pierwsza Pillaica

Źródła

S. S. Pillai. Wybitny indyjski teoretyk liczb. (Memento z 20 sierpnia 2007 r. w Archiwum Internetowym)

Wybitny matematyk (Memento z 28 września 2007 w Internet Archive) na thehindujobs.com

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności