Wikibiopedia

 

Bhagwant Man

Bhagwant Singh Mann (panjabi ਭਗਵੰਤ ਮਾਨ; * 17 października 1973 w Satauj, dystrykt Sangrur, Pendżab) to indyjski były artysta kabaretowy, a później polityk. Od 16 marca 2022 roku jest ministrem generalnym stanu Pendżab.

Biografia

Mann urodził się w rodzinie sikhów w Pendżabie w Indiach, jako syn Mohindera Singha i Harpal Kaur. Uczęszczał do Shaheed Uddham Singh Government College w mieście Sunam w swoim rodzinnym okręgu i rozpoczął studia na kierunku Bachelor of Commerce, ale porzucił je po roku w 1992 roku, by zająć się karierą aktorską. Produkował różne programy kabaretowe (teledyski komediowe, albumy muzyczne) oraz występował w filmach panjabi (m.in. Policja w Pollywood 2014, 22G Tusi Ghaint Ho 2015). Szeroką sławę zdobył również dzięki udziałowi w telewizyjnym show The Great Indian Laughter Challenge.

W marcu 2011 roku Mann stał się aktywny politycznie i dołączył do nowo powstałej Partii Ludowej Pendżabu (PPP). W wyborach do Zgromadzenia Pendżabu 30 stycznia 2012 r. kandydował z ramienia PPP w okręgu wyborczym 99-Lehra, ale został pokonany przez przeciwnego kandydata Partii Kongresowej. W 2014 roku Mann dołączył do Aam Aadmi Party (AAP) i wygrał okręg wyborczy Lok Sabha 12-Sangrur w wyborach parlamentarnych w Indiach w 2014 roku. Następnie działał w Lok Sabha jako jeden z czterech deputowanych AAP i służył m.in. w parlamentarnych komisjach ds. personelu, skarg publicznych, prawa i sprawiedliwości oraz rozwoju obszarów wiejskich, panchayati raj, zaopatrzenia w wodę pitną i warunków sanitarnych. W wyborach parlamentarnych w Indiach w 2019 roku ponownie wygrał swój okręg wyborczy i zasiadał w parlamencie do 14 marca 2022 roku.

W okresie poprzedzającym wybory do Zgromadzenia Pendżabu w 2022 roku, Bhagwant Mann został wybrany jako główny kandydat AAP poprzez ankietę internetową i telefoniczną. W wyborach z 20 lutego 2022 roku AAP zdobyła zdecydowaną większość mandatów, wygrywając prawie cztery piąte okręgów wyborczych. 16 marca 2022 roku Mann został zaprzysiężony jako nowy szef rządu Pendżabu na czele rządu AAP.

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności