Wikibiopedia

 

Rudolph Ackermann

Rudolph Ackermann (* 20 kwietnia 1764 w Stollberg, Elektorat Saksonii; † 30 marca 1834 w Londynie) był niemiecko-brytyjskim księgarzem, litografem, wydawcą i przedsiębiorcą.

Życie

W wieku 11 lat przeprowadził się z rodzicami do Schneebergu. Tutaj uczęszczał do liceum do 15 roku życia. Następnie, podobnie jak jego ojciec, pracował jako rymarz i budowniczy powozów w różnych niemieckich miastach, w Paryżu i Londynie, gdzie w 1795 r. otworzył drukarnię i szkołę rysunku w stolicy Wielkiej Brytanii. Od 1817 roku uzupełniał swoje Repository of Arts, Literature, Fashion obrazami produkowanymi na swojej prasie litograficznej. Znani artyści, tacy jak Thomas Rowlandson, byli regularnie zaangażowani w te edycje. Od 1825 r. publikował popularne roczniki, począwszy od Forget-me-not. Opublikował także różne wydania z ilustracjami krajobrazów, w tym Microcosm of London (1808-1810, 3 tomy), Westminster Abbey (1812, 2 tomy), The Rhine (1820) i The World in Miniature (1821-1826, 43 tomy).

Ackermann był również aktywny jako wynalazca. W 1801 roku złożył wniosek o patent na proces, który sprawiał, że papier i tkanina były nieprzepuszczalne dla wody i założył własną fabrykę w Chelsea, aby je produkować. Budynki jego fabryki były stopniowo oświetlane gazem.

W 1817 r. opatentował układ kierowniczy Ackermanna wynaleziony przez Georga Lankenspergera dla siebie i Lankenspergera (patrz Układ kierowniczy Ackermanna).

Po bitwie pod Lipskiem w 1813 r. Ackermann wykorzystał swoją sławę i wpływy, aby zebrać prawie 250 000 funtów dla niemieckich potrzebujących w Anglii.

Ackermann zmotywował swojego siostrzeńca Wilhelma Heinricha Ackermanna do przyjęcia posady nauczyciela dla młodych Anglików, dzięki czemu później poczuł powołanie do bycia nauczycielem i stał się czołowym niemieckim pedagogiem.

Ulica w Stollbergu nosi imię Rudolpha Ackermanna.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności