Wikibiopedia

 

Richard Aldridge

Richard John Aldridge (* 16 grudnia 1945; † 4 lutego 2014) był brytyjskim paleontologiem, który pracował głównie nad konodontami i innymi paleozoicznymi mikroskamieniałościami.

Aldridge ukończył doktorat pod kierunkiem Ronalda Leyshona Austina na Uniwersytecie w Southampton. Następnie był wykładowcą na University College London i University of Nottingham, zanim został profesorem na University of Leicester w 1989 roku, gdzie był profesorem geologii F. W. Bennetta.

Aldridge, wraz z Euanem Clarksonem i Derekiem Briggsem, wyjaśnił długą enigmatyczną naturę konodontów, ważnych paleozoicznych skamieniałości wskaźnikowych, z których do lat 80. znane były tylko relikty przypominające zęby (kiedy odkryto szczątki tkanek miękkich). Badaniem konodontów i ich biostratygrafią zajmował się już w latach 70. ubiegłego wieku. Badał również paleozoiczny fitoplankton i inne mikroskamieniałości oraz kopał w złożach skamieniałości ordowiku Soom Shale w Afryce Południowej i wczesnego kambru Konservatlagerstätten w Chengjiang w Chinach (społeczność fauny Chengjiang).

W 2006 roku otrzymał Medal Pandera od Towarzystwa Pandera, które zajmuje się badaniami nad konodontami. W 2011 roku otrzymał Medal Lapwortha. W latach 2002-2006 był prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Paleontologicznego.

Publikacje

z X. G. Hou, J. Bergström, D. J. Siveter, X. H. Feng The Cambrian fossils of Chengjiang, China: the flowering of animal life, Blackwell Science Ltd, London 2004.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności