Wikibiopedia

 

Pia Lamberty

Pia Lamberty (* 1984 w Groß-Gerau) jest niemiecką psycholog społeczną, która bada ideologie spiskowe. Od marca 2021 r. należy do zespołu zarządzającego organizacją non-profit CeMAS - Centrum Monitoringu, Analiz i Strategii. Od listopada 2016 r. jest doktorantką na Wydziale Psychologii Społecznej i Prawnej Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Wraz z Katarzyną Nocuń opublikowała w 2020 r. książkę Fake Facts - How Conspiracy Theories Determine Our Thinking, a w 2021 r. True Facts - What Really Helps Against Conspiracy Narratives.

Życie

Pia Lamberty ukończyła studia licencjackie w zakresie literatury i filozofii na Uniwersytecie RWTH Aachen. W tym czasie Lamberty pracował jako asystent studencki w Centrum Nauczania i Zarządzania Wiedzą oraz w Katedrze Zarządzania Informacją w Inżynierii Mechanicznej. Następnie ukończyła studia magisterskie w zakresie literatury porównawczej i poetyki kultury na WWU Münster oraz studia licencjackie w zakresie psychologii na Uniwersytecie w Hagen w latach 2011-2014, uzyskując tytuł licencjata. Następnie w 2016 r. ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie w Kolonii na kierunku psychologia ze szczególnym uwzględnieniem poznania społecznego i psychologii mediów. Jej praca magisterska dotyczyła tematu "Odkrywanie ukrytych agencji: rola zaufania i kontroli w rozwoju myślenia konspiracyjnego".

Następnie pracowała jako asystent badawczy w Centrum Poznawania Społecznego w Kolonii na Uniwersytecie w Kolonii. Pracowała nad projektem "Seventy Years Later: Historical Representations of the Holocaust and their effects on German-Israeli Relations". W latach 2016-2018 Lamberty był asystentem naukowym w Katedrze Psychologii Społecznej i Prawnej na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji. W latach 2018-2019 odbyła pobyt badawczy u Davida Leisera na Uniwersytecie Ben Guriona na Negewie w Be'er Sheva (Izrael).

Od listopada 2016 r. jest doktorantką na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji. Jej zainteresowania badawcze obejmują następujące zagadnienia:

Mentalność spiskowa i wiara w spisek.

Uprzedzenia poznawcze

Reakcje psychologiczne na terroryzm

Reprezentacje historii i relacje międzygrupoweJest członkiem międzynarodowej sieci specjalistycznej Comparative Analysis of Conspiracy Theories.W 2021 r. współzałożycielka CeMAS - Centrum Monitoringu, Analizy i Strategii, finansowanego przez Fundację Alfreda Landeckera przez trzy lata, które skupia interdyscyplinarną wiedzę na temat ideologii spiskowych, dezinformacji, antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu.

Badania

Pia Lamberty bada, w jaki sposób ludzie ze "środka społeczeństwa" radykalizują się dzięki teoriom spiskowym i odrzucają demokrację. Mężczyźni o raczej niskim poziomie formalnego wykształcenia są szczególnie podatni na wiarę w mity spiskowe. Przyczyną nie jest brak inteligencji, ale raczej poczucie, że społeczeństwo pozostało w tyle. Co więcej, na całym świecie można zaobserwować, że ludzie, którzy skłaniają się ku politycznej prawicy, mają tendencję do wiary w narracje spiskowe. Ale mity spiskowe można znaleźć także na scenach lewicowych. Na przykład kwestia szczepień łączy rodziców krytycznie nastawionych do szczepień, rodziców o lewicowo-alternatywnych poglądach, ezoteryków i ludzi ze skrajnej prawicy. Wiara w konspirację jest bardzo rozpowszechniona. Prawie co piąty Niemiec wierzy w spiskową narrację na temat szczepień. Jedna trzecia uważa, że politycy są jedynie marionetkami stojących za nimi mocarstw. Szczególnie w sytuacjach kryzysowych, które wydają się nie do opanowania, takich jak pandemia COVID-19, ludzie uciekają się do narracji spiskowych - mówi Lamberty. Wiara w spisek sprawia, że niejasne fakty wydają się namacalne. Dlatego narracje spiskowe można postrzegać jako "strategię radzenia sobie w życiu". "Z badań wiemy, że w sytuacjach, które powodują utratę kontroli i poczucie bezsilności, ludzie mocniej wierzą w spiski" - mówi Lamberty. "W swojej książce Lamberty i Nocun odrzucają termin "teoria spiskowa", ponieważ sugeruje on naukowość tam, gdzie jej nie ma. Proponują oni mówić o "mitach spiskowych" i "narracjach spiskowych". Zdaniem Lamberty'ego szczególną rolę odgrywają narracje antysemickie, które są stale aktualizowane przez zwolenników spisków. "Podczas gdy przez długi czas w centrum uwagi znajdowali się Illuminaci i Bilderbergowie, w ostatnich latach filantrop George Soros stał się obiektem wielu antysemickich mitów. Niebezpieczeństwo, jakie stwarzają takie mity spiskowe, można było dostrzec nie tylko w zeszłorocznym skrajnie prawicowym zamachu terrorystycznym w Halle. W przypadku mentalności spiskowej mówimy o uogólnionej nieufności, strukturze uprzedzeń wobec wszystkich osób i grup, które są postrzegane jako potężne. Dotyczy to środowisk akademickich, mediów, ale także grup społecznych. Żydzi byli i są często kojarzeni z władzą i dlatego często stają się przedmiotem spiskowych narracji. To nakładanie się myślenia spiskowego i antysemityzmu jest również widoczne w badaniach empirycznych. "Lamberty ostrzegał przed niebezpiecznymi skutkami, jakie może przynieść mentalność spiskowa. W najgorszym wypadku wiara w spisek może stać się legitymizacją ataków terrorystycznych: "Widzieliśmy to w Halle, widzieliśmy to w Hanau".

Recepcja

Wywiady i relacje z jej badań pojawiały się w licznych mediach krajowych i międzynarodowych (m.in. "Tagesschau", "Report München", Bild, SWR, WDR, Focus, SonntagsZeitung, Vice). Alexander Kluy z magazynu Standard napisał, że "dobrze napisana, przystępna i naukowo uzasadniona książka" Fake Facts pojawiła się w odpowiednim momencie. "Nocuń i Lamberty rozprawiają się z apokaliptyką, mitami finansowymi, mitami na temat raka, mitologią lewicową i ezoteryczną. Jedynie ostatni rozdział z praktycznymi radami, jak postępować z wyznawcami spisków, nie spełnia swojej roli, jak to często bywa w przypadku mocnych analitycznie rozpraw. Julia Bähr z Frankfurter Allgemeine Zeitung w swojej recenzji napisała: "Tam, gdzie jest tak konkretnie, 'Fake Facts' jest szczególnie pouczające. Ponieważ częścią myślenia o narracjach spiskowych jest uwzględnienie stopnia ich absurdalności. Bez względu na to, czy komuś odpowiada ta idea, czy nie, fakt, że znaczna część społeczeństwa odcina się od wszelkiej racjonalności, jest zjawiskiem, które warto obserwować. Nie tylko pod względem akademickim, ale także osobistym. Autorzy podają zalecenia, jak reagować na osoby dotknięte chorobą w kręgu znajomych - a żadne z nich nie polega na ignorowaniu ich. "Matthias Meisner z Tagesspiegel ocenił tę pracę jako "bogatą w fakty i dobrze zbadaną" książkę. "W świetle wydarzeń, które mają miejsce od początku roku, autorzy zasługują na najwyższe uznanie za precyzyjne rozprawienie się z mitami otaczającymi Covid-19. W sierpniu 2020 roku Pia Lamberty ujawniła w wywiadzie dla "Tagesschau", że z powodu swoich badań jest regularnie atakowana, grozi się jej śmiercią i "często znieważa się ją seksualnie" w mediach społecznościowych. W maju 2021 r. Süddeutsche Zeitung przedstawiła sylwetkę Lamberty i szczegółowo omówiła nienawistne komunikaty, jakie otrzymywała od ideologicznego środowiska konspiracyjnego, zwłaszcza w związku z protestami przeciwko środkom ochrony przed pandemią COVID-19 w Niemczech.

Publikacje (wybór)

Artykuły w czasopismach (recenzowane)

Roland Imhoff, Pia Lamberty: Zbyt wyjątkowe, by dać się oszukać: Potrzeba wyjątkowości motywuje przekonania spiskowe. W: European Journal of Social Psychology. 2017, doi:10.1002/ejsp.2265

Pia Lamberty, J. H. Hellmann, Aileen Oeberst: Zwycięzca wiedział wszystko? Przekonania spiskowe i perspektywa czasu po wyborach powszechnych w USA w 2016 r. W: Osobowość i różnice indywidualne. Vol. 123, 2018, s. 236-240.

Roland Imhoff, Pia Lamberty, Olivier Klein: Wykorzystanie władzy jako negatywnej wskazówki: jak mentalność spiskowa wpływa na zaufanie epistemiczne do źródeł wiedzy historycznej. W: Personality and Social Psychology Bulletin. Vol. 44, No. 9, 2018, pp. 1364-1379.

Pia Lamberty, Roland Imhoff: Potężna farma i jej zmarginalizowane alternatywy? W: Psychologia społeczna. Vol. 49, No. 5, 2018, pp. 255-270, doi:10.1027/1864-9335/a000347.

P. Hasbún López, B. Martinović, M. Bobowik, X. Chryssochoou, A. Cichocka, A. Ernst-Vintila, ..., Pia Lamberty: Wsparcie dla działań zbiorowych przeciwko uchodźcom: Rola identyfikacji narodowych, europejskich i globalnych oraz przekonań autochtonicznych. W: European journal of social psychology. 2019.

Pia Lamberty, Roland Imhoff: From Sperm to Fatherhood: An Experimental Approach to Determinants of Paternal Responsibility. W: Archives of Sexual Behavior. 2019, s. 1-12.Book chap.

Roland Imhoff, Pia Lamberty: Imitacja zachowań solidarnościowych czy zadośćuczynienie za napaści ksenofobiczne. In: Anette Rohmann, Stefan Stürmer, Helen Landmann (eds.): The Refugee Debate in Germany: Social Psychological Perspectives. Peter Lang, 2018.

Roland Imhoff, Pia Lamberty: Tajemniczy meteorolodzy. W: Carsten Könneker (red.): Fake oder Fakt? Nauka, prawda i zaufanie. Springer, 2018.

Jonas H. Rees, Pia Lamberty: Szumiące prawdy: Mity spiskowe jako zagrożenie dla spójności społecznej. In: Andreas Zick, Beate Küpper, Wilhelm Berghan (eds.): Verlorene Mitte - Feindselige Zustände. Postawy prawicowych ekstremistów w Niemczech 2018/19. 2019, s. 203-222Książka.

Katharina Nocun, Pia Lamberty: Fake Facts: How Conspiracy Theories Determine Our Thinking Quadriga, 2020, ISBN 978-3-86995-095-2.

Nagrody i stypendia

2016

  1. miejsce w konkursie na pracę magisterską, Wydział Psychologii Uniwersytetu w Kolonii, 2016.

Finansowanie pobytu badawczego Oliviera Kleina w Center for Social and Cultural Psychology CP 122, Université libre de Bruxelles w ramach programu Short Term Scientific Mission (STSM) w ramach Akcji Kosztowej IS 1205: Social psychological dynamics of historical representations in the enlarged European Union2018.

Stypendium doktoranckie Friedrich-Ebert-Stiftung

10-miesięczne stypendium Minerva (z Davidem Leiserem, Ben-Gurion University of Negev, Izrael)

Minerva Short-Term Research Grant (z Davidem Leiserem, Ben-Gurion University of Negev, Izrael)2020

Nagroda Akademii "Zły Herrenalber

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności