Wikibiopedia

 

Philippe Adamov

Philippe Adamov (* 27 czerwca 1956; † 3 lutego 2020) był francuskim artystą komiksowym.

Życie

Adamov rozpoczął karierę jako ilustrator science fiction, a w 1983 roku zajął się komiksami.

Przełom przyniosła mu seria The Wind of the Gods, w której we współpracy z autorem tekstów Patrickiem Cothiasem przeniósł czytelnika do XIII-wiecznej Japonii. Tam młody samuraj Tchen-Quin otrzymuje od swojego pana zlecenie oczyszczenia granic imperium z bandy rebeliantów. W ten sposób rozpoczyna się odyseja, która prowadzi go aż do okupowanych przez Mongołów Chin i obejmuje spotkanie z Marco Polo. Thierry Gioux był znacząco zaangażowany w rysunki od 5. tomu.

Adamov nadal dużo pracował z Cothiasem; rezultatem była seria W cieniu Księżyca w nowiu, w której stworzyli absolutystyczny, ale elegancki scenariusz czasów ostatecznych, który osiąga punkt kulminacyjny w piątym tomie, a następnie degeneruje się w zagmatwany epos przeładowany mistycyzmem i rozległym kosmosem postaci.

Później wraz z tekściarzem Jeanem Dufaux opracował projekt Czerwona Cesarzowa, będący mieszanką science fiction i dworskiej intrygi.

Dzieła

Wiatr Bogów (wraz z autorem tekstów Patrickiem Cothiasem, 16 tomów 1983-2009, t. 1-11 wydane przez Splitter; t. 12-15 przez Kult Editionen; t. 16 przez Finix Comics)

Im Schatten des Neumonds (wraz z Cothiasem, 10 tomów od 1988 roku, wydawane przez Comicplus+, Hamburg)

Dayak (razem z Cothias, 3 tomy 1993-'97, wydane przez Comicplus, Hamburg)

Die rote Kaiserin (wspólnie z autorem tekstów Jeanem Dufaux, 4 tomy 2002-2008, t. 1-3 wydane przez Kult Editionen; t. 4 przez Finix Comics)

Literatura

Marcel Feige (red.): Das kleine Comic-Lexikon. Berlin 2005

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności