Wikibiopedia

 

Paul Agnew (zawodnik piłki nożnej)

Paul Agnew (ur. 27 sierpnia 1965 w Lisburn) - piłkarz północnoirlandzki. Lewy obrońca zewnętrzny zaprzeczył większości swoich profesjonalistów w latach 1984-1997 w Grimsby Town, w sumie ukończył 287 partii w klasach meczów w lidze futbolowej.

Kariera

Agnew dorastał na farmie niedaleko Moira i grał w piłce nożnej Lisburn, zanim po treningach próbnych w Coventry City i Manchester United przyjechał jako uczeń do Bolton Wanderers, ale nie później niż w 1982 roku wrócił do Irlandii Północnej do FC Cliftonville. Po spostrzeżeniu Chrisa Nicholla, współ trenera angielskiego grimsby Towna w 1983 roku w obozie treningowym w Lilleshall w Irlandii Północnej, przyjechał do Grimsby w listopadzie 1983 roku na trening próbny. W lutym 1984 roku otrzymał ostatecznie profesjonalistyczną umowę, która wynosiła 4000 funtów, a następnie wzrosła do 15 000 funtów w wyniku różnych płatności bonusowych.

W przedostatnim dniu meczu w sezonie 1983/84 Agnew zadebiutował w drużynie Oldham Athletic, gdzie grał Grimsby Town. Z drużyną rezerwową, z której w sezonie również Gary Lund, Andy Moore i Gary Henshaw dawali profesjonalistów, wygrał mistrzostwo Northern Intermediate League. W kolejnych dwóch sezonach dołączyło 28 meczów ligi, ale pozycja obrońcy z lewej strony była w większości zajęta przez Deana Crombie. Agnew należał do drużyny, która nie powiodła się w ćwierćfinale Pucharów Ligi 1984/85 w ćwierćfinale Norwich City. Po tym, jak na początku sezonu 1986/87 trener Mike Lyons zajął pozycję Bobby'ego Cumminga po lewej stronie obrony, Agnew dołączył do grupy startowej pod koniec września, a od tego czasu należał do grupy plemiennej. Chociaż w marcu 1987 roku klub nadal był na ósmym. Plac Stołowy stał i wyliczył szanse na awans, a następnie skoncentrował się na serii zaledwie dwóch punktów z dziesięciu meczów, aby powrócić do przedostatniego placu Stołowego i zejść do Trzeciej Sekcji. Również tam, wśród nowego trenera Bobby'ego Robertsa, był członkiem drużyny podstawowej, nowo utworzonej drużyny nie udało się wytworzyć większej klasy gier i pod koniec sezonu wylądował ponownie na placu zniżkowym, a trzeci z nich wsiadł bezpośrednio do Fourth Division.

Po dwóch zstępach z rzędu Alan Buckley przejął stanowisko trenera, pod którym w klubie powrócił sukces sportowy. W Pucharze FA 1988/89 pokonano kolejno Wolverhampton Wanderers (kierownik tabeli trzeciej ligi), Rotherham United (kierownik tabeli czwartej ligi), FC Middlesbrough (pierwszoligowy), a w czwartej rundzie w powtórce - FC Reading (drittligist). W końcu, przed 7000 laty, fani ósmej finału, zostali podarowani 1:0 w Obronie Obrońca Tytułu FC Wimbledon 1:3. W 1990 roku Buckley, jako wicemistrz, powrócił do trzeciej ligi, a rok później do Second Division z niemal niezmienionym kaderem. Agnew nie był w stanie uczestniczyć w drugim wzniesieniu, z powodu urazu dostał tylko siedem zakładów; powtarzające się problemy z kontuzją udową i kostką i tak ograniczały czas trwania zakładu w czasie gry w Buckley. W trzech kolejnych sezonach drugiego turnieju (1991 w 1994 r.) obrońca leworęczny przeszedł z ofensywą rywalizację z Kevinem Joblingem, a następnie Gary Croftem przez około połowę sezonu, częściowo również w obronie wewnętrznej lub w polu środkowym. Po odejściu trenera Buckleya do klubu West Bromwich Albion w październiku 1994 roku, Agnew grał, częściowo również z powodu obrażeń, nie grał w roli ani tymczasowego trenera Johna Cockerilla, ani Briana Lawsa.Po jedenastu latach i 296 grach obowiązkowych (3 bramki) dla Grimsby'ego, został zabrany z Buckleya do West Bromwich w lutym 1995 roku, a suma rozliczeń wynosiła 65.000 funtów. Kiedy kapitanowie drużyny zgłosili się do wojska, wkrótce miał problemy z kontuzją. W październiku 1995 roku mocno zranił się w Luton Town i wypadł na resztę sezonu. W sezonie 1996/97 po raz kolejny przeniósł się do 23 obowiązkowych meczów West Brom, ale nie przedłużono jego umowy.Jego kariera piłkarska była kontynuowana w Southern League w Ilkeston Town, gdzie jego poprzedni gracz Keith Alexander był trenerem. Po sześciu stawkach na początku sezonu opuścił Ilkeston już we wrześniu 1997 roku, aby grać bezkontraktowo w walijskim klubie Swansea City w czwartej klasie Third Division. Wśród Jan Mølby Agnew przez kilka tygodni brał udział w kilku misjach. Po wypuszczeniu Mølby'ego był również zatrudniony przez tymczasowego trenera Micky'ego Adamsa, ale wygrał punkt dopiero pod koniec października, w swoim siódmym i ostatnim meczu startowym, a jednocześnie w pierwszym meczu nowego trenera Alana Corka (3:0 przeciwko Doncaster Roversowi). Na początku listopada 1997 roku zakończył swoją przynależność do Swansei, a w grudniu 1997 roku dołączył do Wisbech Town w Southern League. W Wisbech grał u boku swojego długoletniego przyjaciela Grimsby'ego, Gary'ego Childsa, który towarzyszył trenerowi.

Agnew był reprezentowany w wyborach uczniów i juniorów w Irlandii Północnej, m.in. u boku Normana Whiteside'a i Alana McDonalda, w maju 1990 roku odbył mecz dla drużyny narodowej U23 przeciwko Irlandii. Natomiast dla Agnew nie wystarczyła gra obowiązkowa dla Irlandczyków Północnych A-Nationalelf. W kwietniu 1993 roku Steve Morrow, zamiast rannego, został powołany do udziału w meczu kwalifikacyjnym WM w Sewilli przeciwko Hiszpanii, ale przegapił skok w mecz dnia meczu. Agnew miał tylko jeden występ dla drużyny narodowej Irlandii Północnej. Z okazji rozgrywki charytatywnej dla Danny'ego Blanchflowera, w meczu przeciwko Tottenhamowi Hotspurowi, został wybrany.

Agnew zarabiał na życie jako instruktor i pracownik w firmie zajmującej się monitoringiem wideo. Jest także wieloletnim trenerem młodzieżowym w Whittington Soccer Centre w Whittington FC, amatorskim klubie niedaleko Lichfield.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności