Wikibiopedia

 

Nathan Marcus Adler

Nathan Marcus Adler (ur. Styczeń 1803 w Hanowerze 21. 1 stycznia 1890 w Brighton) - brytyjski rabin i rabin.

Życie

Pochodzenie i rodzina

Nathan Adler był synem żydowskiego uczonego Marka Adlera (od 1804 r. zarządcą rabina w Hanowerze). Jego jedyną siostrą była Henriette Budge (ur. Adler, która zmarła w 1875 roku w Wetzlar. Była teściową rabina parafii synagogi w Szczecinie, Abrahamie Wiernymfelsie, oraz żoną Jakuba Budge'a. W 1857 roku był jednym z najbogatszych członków gminy żydowskiej w Wetzlar.

Wejście w życie

W 1826 roku Nathan Adler studiował teologię i filologię w Würzburgu, a w 1828 roku ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Erlangen. Jednym z jego nauczycieli w Würzburgu był Abraham Bing. Do Würzburga napływała (...) duża liczba uczniów, którzy słuchali jego nauk. Do najważniejszych z nich należał Altona górny rabin Jakub Ettlinger, późniejszy londyński chief rabin Nathan [Marcus] Adler, hamburski Chacham Is. [aak] Bernays, R.[abbi] Elieser Bergmann i [...] Seligmann Bär Bamberger.

Ośrodek Oldenburga

Dopiero 25-letni orzeł został w 1828 r. mianowany książęcym rabinem w Oldenburgu. Jego przemówienie inauguracyjne. Na łamach czasopisma Sulamith oddano 8 czerwca 1829 roku. Już w lutym 1830 roku ogłosił swoją zmianę do Hanoweru, ale w Oldenburgu opublikował projekt ustawy szkolnej. W czerwcu 1830 roku zaproponował następcę rządu w Oldenburgu Samson Raphael Hirsch. Po tym krótkim czasie w Oldenburgu jego przemówienie pożegnalne odbyło się tam 8 lipca 1945 roku. Sierpień 1830. Następnie przejął Landrabbinat Hanower od ojca.

Inne miejsca działania

Tutaj w Hanowerze był odpowiedzialny za reorganizację społeczności żydowskich, podobnie jak wcześniej w Oldenburgu, a także za porządek ogólny synagogi (1832) i reformę edukacji żydowskiej (w tym obowiązek szkolny).

Po tym, jak w 1842 roku Adler bezskutecznie ubiegał się o stanowisko rabina w Berlinie, w 1844 roku został wybrany na zastępcę Solomona Hirschella na szefa rabina Imperium Brytyjskiego i przeniósł się do Londynu. Jego następcą w Hanowerze był Samuel Ephraim Meyer.

W Londynie w 1845 roku Adler założył szkołę Jews. W 1868 roku był tam odpowiedzialny za zjednoczenie wszystkich londyńskich synagog do wioski United Synagogue (1868). Jego syn Hermann Adler przejął rolę głównego rabina Commonwealth.

Utwory

Od orła pochodzi m.in. pięciotomowy komentarz do wujka Targuma, który przeniósł Torę w języku aramejskim w Pentateuchu Rzymskim (Wilna 1875, płatny). Nowe wydania), a także wydanie krytyczne z tłumaczeniem i komentarzem opisów podróży Benjamina von Tudela.

w wydawcy: The Itinerary of Benjamin of Tudela, Londyn 1907, Nachdruck bei Feldheim, Nowy Jork 1965, tekst (w języku hebrajskim), tłumaczenie i komentarz (w języku angielskim)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności