Wikibiopedia

 

John Abbott (wystawca)

John Albert Chamberlain Kefford (ur. 24 czerwca 1905 w Londynie, zm. 24 maja 1996 w Los Angeles) - brytyjski aktor filmowy i teatralny.

Życie

John Abbott urodził się w londyńskiej dzielnicy Stepney i studiował sztukę. W 1934 roku został profesjonalnym aktorem, a dwa lata później był już członkiem zespołu w prestiżowym Starym Vic Theatre i grał między innymi w sztukach Szekspira. W produkcji Hamleta wystąpił jako Klaudiusz obok Laurence'a Oliviera, Vivien Leigh i Aleca Guinnessa. Od roku 1936 pojawiły się pierwsze małe role filmowe. Podczas wakacji w Nowym Jorku w 1941 roku otrzymał ofertę roli w Josef von Sternbergs Drama Deficyt w Szanghaju. W rezultacie do końca życia przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Abbott miał ponad 160 ról w filmach i serialach telewizyjnych, głównie w filmach. Często uosabia postacie ekscentryczne lub samoczynne, często z brytyjskim tle, zależnie od pochodzenia. W 1946 roku grał jako Bertram Gribble w namiętności Traugerii, w 1948 roku jako płaczący hipochondryk, Frederick Fairlie w Tajemnicy kobiety w Białym, w 1958 roku sługa Manuel w Oskarkulowanym Musical Gigi i w 1966 roku Emile w Dziewczynce z Cherry-Bar. W 1943 roku miał w filmie B-Film London Blackout Murders jedną z jego rzadkich głównych ról w kinie. Od lat pięćdziesiątych przejął również wiele ról telewizyjnych i na przykład w 1967 roku ucieleśnił organizację Ayelborne. W tym samym roku pożyczył głos wilkowi Akela w Księdze Dżungli. W 1982 r. był on nazywany "Dr." Frankenstein w Slapstick przez dwa lata grał swoją ostatnią rolę w filmie Quest.

Abbott był również nauczycielem aktorskim w późniejszych latach. Zmarł w Maj 1996 roku w wieku 90 lat w Centrum Medycznym Cedars-Sinai, zostawiając siostrę jako najbliższą rodzinę.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności