Wikibiopedia

 

Marek Fis

Marek Fis (ur. 15 lutego 1984 r. w Słupsku, Polska; legalne nazwisko Wojciech Oleszczak) - polski komik działający w krajach niemieckojęzycznych.

Życie i kariera

Marek Fis przybył do Niemiec w wieku pięciu lat wraz z owdowiałą matką i jednym bratem. Dorastał w Kleve i Berlinie, a w 2003 roku ukończył Sophie-Charlotte-Gymnasium w Berlinie.

Fis rozpoczął swoją karierę na scenie w 2006 roku, kiedy zajął drugie miejsce w konkursie talentów Quatsch Comedy Club. Następnie wystąpił w telewizji rbb i TV total, Nightwash, Oliver Pocher Show, Cindy & Die Jungen Wilden (RTL), WDR Fun(k)haus, Müller and Friends na SWR oraz w programie komediowym RTL II Fun Club - Comedystars live. W czternastym sezonie Quatsch Comedy Club na ProSieben był gościem Thomasa Hermannsa obok Ingo Oschmanna i Matze Knopa.

W Polsce o jego pracy informował program informacyjny Wiadomości w Telewizji Polskiej. Następnie został zaproszony do występów w TVP Info i Dzień Dobry TVN.

Regularnie można go oglądać w Quatsch Comedy Club Mix i Nightwash. W 2008 roku wyruszył w trasę z komikami Nightwash pod kierownictwem Klausa-Jürgena Deusera. We wrześniu 2009 roku wziął udział w kabaretowo-komediowym wydarzeniu Das große Kleinkunstfestival der Wühlmäuse. W październiku 2010 r. w Berliner Kurier ukazał się wywiad, który przeprowadził z Gregorem Gysim.

Jest stałym członkiem obsady w drugim sezonie RTL2 Fun Club, gdzie można go zobaczyć razem z komikiem Abdelkarimem w programie Kto jest lepszym Niemcem? W swoich filmach parodiuje znane niemieckie programy telewizyjne, takie jak Die Super Nanny, Bauer sucht Frau, Germany's Next Topmodel, Raus aus den Schulden i Deutschland sucht den Superstar.

W styczniu 2011 roku był gościem międzynarodowego programu kabaretowo-komediowego Baustelle Deutschland, prowadzonego przez Jürgena Beckera na antenie WDR. W maju 2011 roku francuski artysta kabaretowy Emmanuel Peterfalvi zaprosił go do występu w swoim programie ALFONS und Gäste, który był emitowany w telewizji SWR i ARD w styczniu 2012 roku. W sierpniu 2011 r. wystąpił w programie Die große Comedy Party, prezentowanym przez Sonyę Kraus i pokazywanym na ProSieben. Często pojawiał się również w produkowanym przez EinsPlus programie StandUpMigranten, w którym występują komicy o pochodzeniu migracyjnym.

Wydał własną piosenkę zatytułowaną Fußball Polka z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. W listopadzie 2013 r. był gościem u boku Bülenta Ceylana w programie Typisch Deutsch?! prezentowanym przez Kayę Yanar, który był emitowany na RTL. W styczniu 2014 roku wystąpił w utworze Ostblockerkämpferherz polskiego rapera Toony'ego.

W sierpniu 2014 roku wziął udział w programie rozrywkowym SAT1 Jetzt wird's schräg. We wrześniu 2014 r. wystąpił w programie telewizyjnym WDR Nightwash. W grudniu 2014 r. nagranie jego programu "Baustelle Europa - Ein Pole packt ein/aus" zostało pokazane w serialu telewizyjnym Tele-5 On Stage, a od trzeciego sezonu programu Das T steht für Coach, który jest emitowany w Sport1, jest współtrenerem i asystentem Hansa Sarpei, a w marcu 2016 r. był gościem programu Studio Amani z komediową bitwą.

Jego typowymi znakami rozpoznawczymi są polski akcent, szare spodnie do biegania i czerwona koszulka z napisem Polska i godłem Rzeczypospolitej Polskiej ze złotym orłem w koronie. Biały orzeł w złotej koronie został zastąpiony napisem "Ostblocklatino". We wrześniu 2016 r. Fis ogłosił, że cierpi na poważną depresję i alkoholizm. Z tego powodu odwołał trasę Under Arrest i został przyjęty do kliniki.

W dniu 14 grudnia 2016 r. Steffen Hallaschka udzielił wywiadu dla stern TV. Potwierdził tam, że opuścił klinikę i wezwał do zwrócenia większej uwagi opinii publicznej na temat uzależnienia i podniesienia świadomości na jego temat.

W filmie Kaiserschmarrndrama (2021) zagrał polskiego robotnika budowlanego Irka. W kolejnej 8. części Eberhoferkrimis, Guglhupfgeschwader (2022), zagrał księdza.

Od listopada 2023 r. publikuje cotygodniowy podcast ze Steffenem Möllerem zatytułowany Marek i Steffek - Między Polakami.

Mieszka w Berlinie i Krakowie.

Filmografia (wybór)

2010: TV Łącznie

2011: Alfons i goście

2011: Nightwash

2012: SWR3 Latenight

2012: Markus Lanz

2014: Komedia z Karstenem

2021: Kaiserschmarrndrama (film kinowy)

2022: Gugelhupfgeschwader (film kinowy)

Programy solowe

2011: OSTBLOCKLATINO - Polak legalnie w Niemczech

2013: BAUSTELLE EUROPA - Polak pakuje się/wyjeżdża

2016: Pod aresztem

Książki

2015: Das Billigste an Deutschland bin ich : Ein Pole legal im Westen, Rowohlt Taschenbuch, Reinbek, ISBN 978-3-499-62905-1

Zaangażowanie społeczne

Od grudnia 2008 r. do kwietnia 2010 r. co miesiąc w Berlinie odbywał się show First Comedy Aid, którego był założycielem i gospodarzem. Komicy z całych Niemiec występowali tam w szczytnym celu. Część dochodów była zawsze przekazywana na rzecz organizacji charytatywnej. 14 listopada 2010 r. wystąpił na gali charytatywnej Pimp my Ghetto, prowadzonej przez Kurta Krömera, na rzecz dzielnicy Körnerkiez w Berlinie-Neukölln. Brał udział w Paradzie Równości, która nawołuje do tolerancji i równych praw dla gejów i lesbijek.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności