Wikibiopedia

 

Mahmud Hamdi Pasha

Mahmud Hamdi Pasha (* 1828 jako Fischel Freund w Brzezinach, Polska; † 15 sierpnia 1885 w Bejrucie) był polskim Żydem, który awansował do najwyższych rang w wojsku Imperium Osmańskiego, został gubernatorem Syrii, a później doradcą sułtana.

Życie

Fischel Freund (Gedalia Fiszel Frajnd w rejestrze urodzeń) urodził się w 1828 r. jako najmłodszy syn Szlamy Freunda. Lata jego dzieciństwa charakteryzowały się opowieściami o polskim powstaniu z 1830 r. Po Bar Micwie, w wieku 13 lat został przyuczony do zawodu zegarmistrza. Ponadto jego ojciec zatrudnił nauczyciela, który uczył go niemieckiego i polskiego, więc jego językiem ojczystym był oczywiście jidysz. Kiedy jego ojciec nagle stał się bogaty po wygranej na loterii, 15- lub 16-latek zdobył znaczną sumę pieniędzy i podróżował po świecie.

Spędził trochę czasu w Niemczech, gdzie używał nazwiska Fischel-Ferdinand, a w końcu przybył na Węgry bez grosza przy duszy. W Budapeszcie znalazł pracę w winiarni. Tutaj wysoki rangą oficer węgierskiej kawalerii przyjął go do swojej służby jako ucznia oficerskiego. Z rekomendacji tego oficera Fischel Freund dołączył do popularnego bohatera Lajosa Kossutha w powstaniu węgierskim w 1848 roku i walczył u jego boku o niepodległość Węgier. Szybko awansował na oficera i otrzymał liczne odznaczenia.

Kiedy Powstanie Węgierskie zostało stłumione, Fischel Freund udał się do Turcji, gdzie przeszedł na islam i wstąpił do armii. Jego kariera wojskowa rozwijała się w szybkim tempie. Kiedy w 1853 r. wybuchła wojna krymska, jako były obywatel rosyjski został uznany za szpiega i zesłany na Rodos. Polski poeta Adam Mickiewicz, który udał się do Konstantynopola w 1853 r., aby zebrać polskie i żydowskie oddziały na wojnę krymską przeciwko Rosji, usłyszał o losie swojego rodaka. Przekonał sułtana, by ponownie przyjrzał się sprawie. Dzięki temu mógł wrócić do Konstantynopola, gdzie odtąd znajdował się pod opieką sułtana.

Fischel Freund, który teraz nazywał się Mahmud Hamid, zdobył doświadczenie bojowe w wojnie przeciwko Czarnogórze. Pewnego dnia, gdy odniósł wrażenie, że jego przełożony jest bliski poddania się w trudnej sytuacji, ściął mu głowę bez dalszych ceregieli. Sułtan był pod wrażeniem tego i awansował go na Paszę.

Negocjacje pokojowe z Czarnogórą i Serbią zakończyły się niepowodzeniem, a w 1877 r. Rosja również dołączyła do wojny przeciwko Imperium Osmańskiemu, podczas gdy Wielka Brytania walczyła po stronie tureckiej. Mahmud Pasha otrzymał wysokie odznaczenia wojskowe w tej wojnie, w tym jedno od królowej Wiktorii. Sułtan mianował go gubernatorem Syrii. Po zakończeniu wojny w 1878 r. nowy sułtan Abdul Hamid uczynił go wezyrem i bliskim doradcą.

Mahmud Pasza stanął później również w obronie swoich byłych współwyznawców w Konstantynopolu i osiągnął różne ulepszenia dla mniejszości żydowskiej. W tym czasie Mahmud Pasza ponownie kontaktował się ze swoimi polskimi krewnymi, w tym regularnie wysyłał im pieniądze. Jego szwagier odwiedził go w Konstantynopolu, a podczas drugiej wizyty towarzyszyła mu również żona, siostra Fischela Freunda i zięć. Mahmud Pasza nie był jednak w stanie złożyć planowanej wizyty powrotnej w swoim rodzinnym mieście Brzeziny, ponieważ zmarł na malarię w Bejrucie, zanim wizyta mogła zostać zakończona.

Imiona

Fischel Freund, czyli Mahmud Pasza, używał różnych imion w trakcie swojego życia. W księdze urodzeń miasta Brzeziny został zapisany w polskiej pisowni jako Gedalia Fiszel Frajnd. Później, w Niemczech i prawdopodobnie również na Węgrzech, nazywał siebie Fischel-Ferdinand, w Imperium Osmańskim Mahmud Hamid lub Mahmud Hamdi, czasami z dodatkiem Magyar, Macar lub Madzer, co oznacza węgierski.

Wszystkie te imiona mają różne formy i pisownie w różnych językach, którymi zajmował się Fischel Freund (przede wszystkim w jidysz, hebrajskim, polskim, niemieckim, tureckim), a także w źródłach i literaturze, więc nie zawsze łatwo jest ocenić, czy dane źródło rzeczywiście dotyczy tej osoby.

Literatura

Abraham Galanté: Turcs et Juifs: étude historique, politique, 1932, s. 110ff.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności