Wikibiopedia

 

Renata Pawlik

Renata Pawlik (ur. 23 maja 1955 w Poznaniu) jest polską mistrzynią krawiectwa dla projektantów mody, mieszkającą w Berlinie.

Życie

Renata Pawlik dorastała w Poznaniu. Jej ojciec był krawcem w trzecim pokoleniu. W wieku 16 lat ukończyła praktykę krawiecką i pracowała w fabryce włókienniczej. W wieku 22 lat poszerzyła swoją wiedzę i uczęszczała do szkoły włókienniczej w Poznaniu, którą ukończyła z tytułem magistra. Była entuzjastką haute couture, które w socjalistycznej Polsce uchodziło za dekadenckie i antyklasowe. Oprócz pracy w fabryce tkanin, potajemnie i prywatnie szyła własne kreacje dla przyjaciół i znajomych.

Po zjednoczeniu przyjechała z Polski do Berlina. Jej rodzice otworzyli zakład krawiecki na Tempelhof. Zaledwie rok później Pawlik również założyła własną firmę.

W czasie, gdy liczba zakładów krawieckich w Berlinie spadła z 81 w 2000 r. do 31 pod koniec 2004 r., Renata Pawlik przejęła dwóch pracowników i kilka maszyn w pośrednim warsztacie w 2003 roku. W styczniu 2003 r. znalazła pierwszych klientów na targach mody Premium: Marki odzieży ulicznej i dżinsów oraz młode berlińskie marki projektantów, takie jak Mari Otberg's JustMariOt, dla których opracowała prototypy i wyprodukowała małe serie, kolekcje, które zostały zaprezentowane na Berlin Fashion Week. Jej warsztat pośredni dla projektantów mody z dwunastoma stałymi i, w zależności od sytuacji zamówienia, do 100 szwaczek jest obecnie jednym z najbardziej znanych w Berlinie. Odnoszące międzynarodowe sukcesy marki, takie jak Kaviar Gauche, Kilian Kerner i Wolfgang Joop's Wunderkind, szyją u niej swoje ubrania.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności