Wikibiopedia

 

Shyamala Gopalan

Shyamala Gopalan (prawdziwe nazwisko Gopalan Shyamala lub G. Shyamala; 7 kwietnia 1938 - 11 lutego 2009) był indyjsko-amerykańskim naukowcem biomedycznym. Jej praca nad wyizolowaniem i scharakteryzowaniem genów receptora progesteronu stymulowała postępy w onkologii w dziedzinie raka piersi.Jest matką Kamali Harris, wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, oraz Mayi Harris, prawniczki i komentatorki politycznej.

Wczesne życie i edukacja

Shyamala Gopalan urodziła się w 1938 roku jako córka P. V. Gopalana, indyjskiego urzędnika państwowego, i jego żony Rajam. Ojciec pochodził z Thulasenthirapuram, a matka z Painganadu, wiosek położonych blisko siebie w dystrykcie Tiruvarur w obecnym stanie Tamil Nadu. Ojciec początkowo pracował jako stenograf i awansował w służbie cywilnej. W tym celu przeniósł się wraz z rodziną na obszar pomiędzy Madrasem (obecnie Chennai), New Delhi, Bombajem (obecnie Mumbai) i Kalkutą. Jak podaje Los Angeles Times, "Gopalan był tamilskim braminem, częścią uprzywilejowanej elity w starożytnym, hierarchicznym systemie kastowym hinduizmu". On i Rajam pobrali się w zaaranżowanym małżeństwie. Według brata Shyamali, Balachandrana, byli oni tolerancyjni w wychowaniu swoich dzieci, które dziś prowadzą raczej niekonwencjonalne życie. Shyamala była utalentowaną śpiewaczką południowoindyjskiej muzyki klasycznej, a jako nastolatka wygrała krajowy konkurs.Shyamala Gopalan najpierw studiowała ekonomię domową - przedmiot mający nauczyć ją przydatnych w gospodarstwie domowym umiejętności - w Lady Irwin College w New Delhi, wiodącej uczelni dla kobiet w Indiach. Według ojca nie odpowiadało to jej zdolnościom; matka oczekiwała od dzieci kariery w medycynie, inżynierii lub prawie. W 1958 roku, w wieku 19 lat, zapisała się na program magisterski z zakresu żywienia i endokrynologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i została przyjęta. Rodzice opłacili jej czesne i opłaty mieszkaniowe z części oszczędności na pierwszym roku. W 1964 roku ukończyła studia, uzyskując tytuł doktora w dziedzinie żywienia i endokrynologii. Jej praca doktorska, której promotorem był Richard L. Lyman, nosiła tytuł The isolation and purification of a trypsin inhibitor from whole wheat flour.

Kariera i badania

Następnie kierowała badaniami na UC Berkeley w zakresie zoologii i badań nad rakiem. Pracowała jako badaczka raka piersi na University of Illinois at Urbana-Champaign i University of Wisconsin. Przez 16 lat pracowała w Lady Davis Institute for Medical Research i na Wydziale Medycyny Uniwersytetu McGill. Była recenzentem Narodowego Instytutu Zdrowia i członkiem zespołu Federalnego Komitetu Doradczego. Była również członkiem specjalnej komisji prezydenta ds. raka piersi. W swoim laboratorium była mentorem kilkudziesięciu studentów. W ostatniej dekadzie swoich badań pracowała w Lawrence Berkeley National Laboratory. Jej badania przyniosły postęp w wiedzy na temat hormonów, jak odnoszą się one do raka piersi. Jej praca nad wyizolowaniem i scharakteryzowaniem genu receptora progesteronu u myszy zmieniła badania nad reaktywnością hormonalną tkanki piersi.

Osobiste

Jesienią 1962 roku, na spotkaniu Afro American Association - grupy studenckiej w Berkeley, która projektowała struktury do Black Studies - zaproponowała

oficjalne święto Kwanzaa i pomógł założyć Partię Czarnych Panter. Tam poznała studenta ekonomii Donalda J. Harrisa, który tego dnia był prelegentem. Gopalan i Harris, który jest teraz profesorem emeritus na Uniwersytecie Stanforda, pobrali się w 1963 roku, nie stosując się do zwyczajowych konwencji, polegających na wcześniejszym przedstawieniu Harris jej rodzicom lub przeprowadzeniu ceremonii w jej rodzinnym mieście w Indiach.Pod koniec lat sześćdziesiątych para udała się do Zambii, która dopiero co stała się niepodległa w tym czasie, z córkami Kamalą, która miała wtedy około czterech lat, i Mayą, która jest dwa lata młodsza. Ojciec Gopalana był tam na konsultacjach. Po ich rozwodzie na początku lat 70. kilkakrotnie podróżowała z córkami do Indii, aby odwiedzić rodziców w Chennai, którzy byli już wtedy na emeryturze. W okresie dorastania dzieci odwiedzały również rodzinę ojca na Jamajce.

Śmierć

Shyamala Gopalan zmarła na raka okrężnicy w Oakland w lutym 2009 roku. W miejsce kwiatów, jej życzeniem było, aby datki zostały przekazane na rzecz organizacji Breast Cancer Action. Jeszcze w tym samym roku córka Kamala Harris przywiozła jej prochy do Chennai na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu indyjskiego i rozrzuciła je w Oceanie Indyjskim.

Wybór publikacji

G. Shyamala, Y. C. Chou, S. G. Louie, R. C. Guzman, G. H. Smith, S. Nandi: Cellular expression of estrogen and progesterone receptors in mammary glands: Regulacja przez hormony, rozwój i starzenie się. W: Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology. Vol. 80, 2002, pp. 137-148. (europepmc.org)

G. Shyamala, X. Yang, R. D. Cardiff, E. Dale: Impact of progesterone receptor on cell-fate decisions during mammary gland development. W: Proceedings of the National Academy of Sciences. Vol. 97, No. 7, 2000, pp. 3044-3049 (pnas.org).

G. Shyamala: Sygnalizacja progesteronowa i morfogeneza gruczołu sutkowego. W: Journal of Mammary Gland Biology and Neoplasia. Vol. 4, 1999, pp. 89-104. doi:10.1023/A:1018760721173

G. Shyamala, S. G. Louie, I. G. Camarillo, F. Talamantes: Receptor progesteronu i jego izoformy w rozwoju sutka. W: Mol. Genet. Metab. Vol. 68, 1999, pp. 182-190.

G. Shyamala, X. Yang, G. Silberstein, M. H. Barcellos-Hoff, E. Dale: Transgenic mice carrying an imbalance in the native ratio of A to B forms of progesterone receptor exhibit developmental abnormalities in mammary glands. W: Proceedings of the National Academy of Sciences. Vol. 95, No. 2, 1998, pp. 696-701. (pnas.org)

G. Shyamala, W. Schneider, D. Schott: Developmental regulation of murine mammary progesterone receptor gene expression. W: Endokrynologia. Vol. 126, 1990, pp. 2882-2889.

G. Shyamala, Y. Gauthier, S. K. Moore, M. G. Catelli, S. J. Ullrich: Estrogenowa regulacja ekspresji genu 90-kilodaltonowego białka szoku cieplnego u myszy. W: Biologia Molekularna i Komórkowa. Vol. 9, No. 8, August 1989, pp. 3567-3570. PMC 362408 (free full text).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności