Wikibiopedia

 

Lily Safra

Lily Safra (ur. Lily Watkins 30 grudnia 1934 w Porto Alegre, Brazylia; zm. na raka 9 lipca 2022 w Genewie, Szwajcaria) była monegaską-brazylijską filantropką. Według amerykańskiego magazynu Forbes była jedną z najbogatszych mieszkanek Monako.

Życie

Lily Watkins dorastała w Rio de Janeiro jako córka żydowskich imigrantów z Rosji i Czechosłowacji. Jej ojciec był inżynierem i brał udział w rozbudowie brazylijskiej kolei. Rodzina przeniosła się później do Urugwaju, gdzie Lily w wieku 17 lat wyszła za mąż za odnoszącego sukcesy brazylijskiego przedsiębiorcę tekstylnego Mario Cohena. Z małżeństwa urodziło się troje dzieci. Małżeństwo rozwiodło się na początku lat 60. W 1965 roku poślubiła Alfredo “Freddy’ego” Monteverde (z domu Grunberg), który zmarł przez samobójstwo w 1969 roku, a w 1972 roku wyszła za Samuela Bendahana, z którym rozwiodła się po roku.

W 1976 roku w czwartym małżeństwie wyszła za Edmonda Safrę, brazylijskiego przedsiębiorcę i żydowskiego bankiera. Jego rodzina, dumna ze swoich libańsko-sefardyjskich korzeni, początkowo sceptycznie patrzyła na małżeństwo z Lily, która była kilkakrotnie rozwiedziona i była aszkenazyjczykiem. Para przeniosła się później do Europy i zamieszkała w Monako. Tam obaj uzyskali obywatelstwo monakijskie, co w postaci korzyści podatkowych miało pozytywny wpływ na sprzedaż założonego przez Safrę Republic National Bank of New York brytyjskiej grupie finansowej HSBC w 1999 roku. Około jedna trzecia wpływów z prawie dziesięciu miliardów dolarów trafiła do Edmonda Safry. Bankier, który później cierpiał na chorobę Parkinsona, zginął w pożarze swojego mieszkania w Monako na krótko przed zakończeniem transakcji, za co winny został uznany jego opiekun Ted Maher. Safra pozostawił żonie pokaźny majątek, który umożliwił Lily Safra zaangażowanie się w różnorodną i masową działalność filantropijną. Była między innymi właścicielką Villi Leopolda na Riwierze Francuskiej.

W 1977 roku założyła International Sephardic Education Foundation, a po śmierci męża przez ponad dwadzieścia lat kierowała Fundacją Edmonda Safry jako jej przewodnicząca. Po 2005 roku wsparła ofiary huraganu “Katrina” w Zatoce Meksykańskiej, ale także przekazała środki finansowe na rzecz Uniwersytetu w Hajfie, Amerykańskiego Czerwonego Krzyża i Fundacji Eltona Johna na rzecz walki z AIDS, a także środki finansowe na badania nad chorobą Parkinsona i Alzheimera, ale także większymi kwotami wsparła odbudowę zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame w Paryżu w 2019 roku. Za swoje zaangażowanie była wielokrotnie doceniana, wśród wielu innych wyróżnień w 2009 roku nagrodą Elton John AIDS Foundation “An Enduring Vision”.

Nagrody i wyróżnienia (wybór)

Legia Honorowa, Kawaler, 2005

Doktorat honorowy Imperial College London

Doktorat honorowy Uniwersytetu Brandeis

Doktor honoris causa Uniwersytetu w Hajfie

Literatura

Cesarzowa Bianka, biografia autorstwa brytyjskiego autora Colina Campbella

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności