Wikibiopedia

 

Leon Löwentraut

Leon Löwentraut (* 15 lutego 1998 w Kaiserslautern) jest niemieckim malarzem i action painterem. Mieszka w Mönchengladbach, pracuje w Düsseldorfie.

Pierwsze wystawy

Zainteresowanie Löwentrauta sztuką wzbudziło malarstwo jego matki. Podpatrywał jej malarstwo, ale szybko sam zaczął ćwiczyć. Rodzice szybko zauważyli jego przedwczesny abstrakcyjny styl. Pierwsze obrazy sprzedawał jeszcze w szkole, m.in. w jezuickiej szkole Aloisiuskolleg w Bonn-Bad Godesberg.

Po pierwszych wystawach jego prac w galeriach w okolicach Monachium i Hamburga, rozpisywały się o nim różne media, nie tylko ze względu na jego młody wiek. W styczniu 2015 roku pojawił się w programie telewizyjnym TV total, gdzie wraz z prezenterem Stefanem Raabem namalował action painting.Martin Zips napisał w "Süddeutsche Zeitung", że Löwentraut "zbyt wcześnie został okrzyknięty nowym Picassem przez scenę artystyczną i medialną, która ma obsesję na punkcie pieniędzy i rozgłosu". W artykule o nim SPIEGEL stwierdził: "Jego kolorowy, dziki styl przyciąga uwagę. "W 2015 i 2016 roku wybrane prace były pokazywane w galeriach w Londynie i Nowym Jorku, a także w Singapurze i Bazylei. Na początku 2018 roku Edelmann Arts zaprezentował w Nowym Jorku nowe obrazy Leona Löwentrauta pod tytułem Explosive Painter. Summer Madness to tytuł wystawy w Galerii Gerhardt Braun w Palma de Mallorca - również w 2018 r.

Dziennik Rheinische Post złożył mu hołd w artykule z 5 czerwca 2018 r. zatytułowanym Shooting Star - New Dimension for Löwentraut i napisał: "Wzrost Leona Löwentrauta (20) wydaje się nie do zatrzymania. Po części krytycznie obserwowany przez świat sztuki, po części żywiołowo celebrowany, młody artysta zbliża się teraz nawet do zaszczytów politycznych i muzealnych." Pod hasłem LEON LÖWENTRAUT - ONGOING THING^21 Galeria Martin Asbæk w Kopenhadze poświęciła Leonowi Löwentrautowi 21. wystawę obrazów 21-letniego artysty. Kolejne wystawy odbyły się w Niemczech, m.in. w 2017 i 2019 r. w galerii Geuer & Geuer w Düsseldorfie. W 2020 roku Kunsthalle Messmer w Riegel am Kaiserstuhl w Badenii-Wirtembergii poświęciła Löwentrautowi obszerną wystawę. W tym samym roku w Kulturraffinerie K714 w Monheim nad Renem pokazano m.in. wielkoformatowy cykl obrazów Lockdown związany z koronapandemią oraz 1,90-metrową, ręcznie malowaną rzeźbę z brązu, której tematem przewodnim jest Different Minds. Finisaż, podczas którego Löwentraut zniszczył stworzony przez siebie mural, wzbudził ogromne zainteresowanie mediów. Idea akcji artystycznej Transformacja: obraz nie został zniszczony, lecz odtworzony w innej formie.

Działania artystyczne

#Art4GlobalGoals

W ramach kampanii #Art4GlobalGoals Leon Löwentraut namalował 17 obrazów przy wsparciu UNESCO, Fundacji YOU oraz Geuer & Geuer Art. Prace te będą wykorzystywane na całym świecie do 2030 r. w celu upowszechniania i wspierania Celów Zrównoważonego Rozwoju, które zostały wspólnie przyjęte przez społeczność globalną i Organizację Narodów Zjednoczonych. 17 celów (Cele) ma przyczynić się do tego, by wszyscy ludzie na naszej planecie mogli żyć godnie. Cele te obejmują: End Poverty, Education for All oraz Peace and Justice.Wystawa inaugurująca kampanię #Art4GlobalGoals odbyła się w siedzibie UNESCO w Paryżu w kwietniu 2018 r. Od tego czasu cykl ten był prezentowany w różnych muzeach, m.in. w Osthaus Museum w Hagen, Museum Burg Vischering w Lüdinghausen, Muzeum Puszkina w Sankt Petersburgu i Palazzo Medici Riccardi we Florencji. Ponadto we Florencji wystawiono również pracę Sustainable Visions of Leon Löwentraut z serii Different Minds.

Minister Gerd Müller (CSU), patron kampanii #Art4GlobalGoals, również zaprezentował serię obrazów w Federalnym Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego i Współpracy w Berlinie.Global Gate

Brama Globalna to mobilne dzieło sztuki, składające się z 37 kontenerów ISO, które odtwarzają Bramę Brandenburską. Została ona ustawiona na terenie Lufthansa Cargo na lotnisku we Frankfurcie 24 listopada 2020 r. Artysta opisuje swoją pracę jako "największe mobilne dzieło sztuki na świecie". Jest to 18. praca w ramach kampanii Art4GlobalGoals. Na froncie i w przejściach znajdują się motywy artysty, które powstały w ramach kampanii. Brama Globalna ma być pokazywana na całym świecie. Niezbędne pojemniki zostaną dostarczone na miejsce wystawy przez odpowiedniego partnera logistycznego. Tylko zewnętrzna fasada będzie transportowana z miejsca na miejsce i wysyłana w jednym kontenerze na cały świat.

Löwentraut opracował swoją Wizję Zrównoważonego Rozwoju Leona Löwentrauta na podstawie swoich doświadczeń związanych z tematyką zrównoważonego rozwoju. Chodzi o to, by spojrzeć ludziom w oczy i uświadomić im, jak ważną kwestią jest zrównoważony rozwój.

Więcej

Löwentraut pracuje z wieloma wstępnymi szkicami, które wpisuje do swojego szkicownika podczas podróży. Podczas malowania słucha różnych rodzajów muzyki, aby dopasować się do nastroju. Wymienia rap, muzykę klasyczną, soul, pop, "częściowo" rock, house, "dużo" techno.

W 2017 r. Leon Löwentraut wystawił wybrane prace w ART Karlsruhe. Rok później Löwentraut przebywał w Karlsruhe z galerią Geuer & Geuer, gdzie na targach zaprezentował swój pokaz jednego artysty. Löwentraut był również gościem ART Karlsruhe w latach 2019 i 2020 - w każdym przypadku z pokazem malarstwa w ramach akcji One Artist.

Na początku 2020 roku Löwentraut uroczyście zaprezentował dzieło stworzone dla parlamentu krajowego Nadrenii Północnej-Westfalii. Jego praca Razem dla przyszłości, w której artysta przedstawia widok Landtagu z lotu ptaka od wewnątrz i która dotyczy wspólnej odpowiedzialności za przyszłość młodych i starych, została oficjalnie włączona do kolekcji sztuki Landtagu Północnej Nadrenii-Westfalii i zdobi Wandelhalle parlamentu wraz z pracami m.in. Günthera Ueckera i Jörga Immendorffa.

W 2020 r. magazyn biznesowy "Forbes" umieścił Löwentrauta na trzecim miejscu listy "30 under 30".

Zaangażowanie społeczne

W ramach kampanii #Art4GlobalGoals firma Löwentraut, przy wsparciu UNESCO, Fundacji YOU i galerii Geuer & Geuer w Düsseldorfie, stworzyła 17 unikalnych prac ilustrujących 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Ze sprzedaży limitowanych i ręcznie malowanych edycji graficznych serii Löwentraut i właściciel jego galerii Dirk Geuer przekażą do 2030 r. około 680 000 euro m.in. na rzecz dzielnicy slumsów Baraka w Dakarze w Senegalu. W 2020 r. zostanie tam otwarta szkoła, której powstanie było możliwe dzięki darowiznom.

W 2017 r. ukończył dzieło sztuki w telewizji na żywo w ramach RTL Spendenmarathon, które zostało jednocześnie zlicytowane na rzecz fundacji RTL - Wir helfen Kindern za pośrednictwem platformy aukcyjnej United Charity. Dochód z tej pracy wyniósł 57 750 euro. W 2018 r. w ramach RTL Spendenmarathon wylicytował pracę ze swojej serii Different Minds za 58 999 euro. Jego obraz "Singles & Couples" zebrał 44 500 euro w teleturnieju w 2019 r. Leon Löwentraut również wziął udział w kampanii w 2020 r. Jego rysunek węglem drzewnym przyniósł pięciocyfrową sumę.

Wystawy (wybór)

2013: Galeria Die Schmiede, Aying koło Monachium - pierwsza wystawa autorska, Niemcy

2014: Galeria Galliani, Neubiberg koło Monachium, Niemcy

2015:

The Muse Gallery, Londyn, Wielka Brytania

Galeria Michaela Poliza, Hamburg, Niemcy

2016:

Galeria Bruno, Singapur

Galeria Loeffel, Bazylea, Szwajcaria

Noc Kreatywności, Düsseldorf, Niemcy

Avant Garde LES, Nowy Jork, USA

2017:

Artbox, Berlin, Niemcy

Galeria Werkhallen z Rolls-Royce'em, Remagen, Niemcy

Single i pary, Galeria Geuer & Geuer, Düsseldorf, Niemcy

2018:

One-Artist-Show, Art Karlsruhe; Galerie Geuer & Geuer, Niemcy.

#Art4GlobalGoals, siedziba UNESCO, Paryż, Francja

Parlament Krajowy NRW, Düsseldorf

Leon Löwentraut: Explosive Painter, Edelmann Arts, Nowy Jork, USA

Summer Madness, Galeria Gerhardt Braun, Palma de Mallorca, Hiszpania

Dwadzieścia - Leon Löwentraut, Osthaus Museum, Hagen, Niemcy

Muzeum Burg Vischering, Lüdinghausen, Niemcy

2019:

Sztuka Karlsruhe, Galeria Geuer & Geuer, Niemcy

Dialog pokoleń, wystawa wspólna z Aminem Muellerem-Stahlem, National

Muzeum Puszkina, Sankt Petersburg, Rosja

Iconic, Galeria Gerhardt Braun, Ibiza, Hiszpania

Frankfurter Hof, Moguncja, Niemcy

Leon Löwentraut - Ongoing Thing^21, Martin Asbæk Gallery, Kopenhaga, Dania

Palazzo Medici Riccardi, Florencja, Niemcy

Pogoń za wiarą, Galeria Geuer & Geuer, Düsseldorf, Niemcy

2020: One-Man-Show, Art Karlsruhe, Niemcy,

  1. Targi Sztuki Sylt, List on Sylt, Niemcy (wystawa wspólna)

Leon Löwentraut - młody, prowokujący i odnoszący sukcesy, Kunsthalle Messmer, Riegel am Kaiserstuhl, Niemcy

Leon Löwentraut - In Time, Kulturraffinerie K714, Monheim am Rhein, Niemcy

Akcja artystyczna Globalna brama, lotnisko we Frankfurcie

Literatura

Leon Löwentraut - Młody, prowokujący i odnoszący sukcesy, katalog wystawy, wydawca: Kunsthalle Messmer, 2020

Katalog Global Goals LL: Tytuł: Leon Löwentraut - #Art4GlobalGoals, Wydane z okazji międzynarodowej kampanii na rzecz 17 SDGs #Art4GlobalGoals przez Leona Löwentrauta, 2017-2030, Wydawca: Geuer & Geuer Art GmbH, Düsseldorf, Redaktor: Janine Wötzel, ISBN 978-3-00-066063-4

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności