Wikibiopedia

 

Krystian Długopolski

Krystian Długopolski (ur. 3 sierpnia 1980 r. w Zakopanem) - były polski skoczek narciarski, zawodnik SKS Start Zakopane, a później KS AZS-AWF Katowice.

Kariera

Długopolski rozpoczął uprawianie tego sportu w 1988 roku w wieku ośmiu lat, a na arenie międzynarodowej zadebiutował w wieku szesnastu lat w 1997 roku, kiedy to rywalizował na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Trondheim, gdzie zajął 44. miejsce. W listopadzie tego samego roku federacja po raz pierwszy zgłosiła go do Pucharu Świata w skokach narciarskich, gdzie systematycznie się poprawiał i zdobył swoje pierwsze punkty Pucharu Świata w czwartym konkursie w Courchevel, zajmując 28. miejsce. Dzięki tym dobrym wynikom Polak został również zaproszony na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1998 w Nagano - jako najmłodszy zawodnik w swoim kraju - ale udało mu się zająć ostatnie miejsce ze wszystkich skoczków z 45 punktami. Mimo to otrzymał kolejne szanse w Pucharze Świata pod koniec sezonu, ale pozostał bez punktów. Latem 1998 roku 18-latkowi udało się wygrać Letnie Mistrzostwa Polski. Zimą 1998/99 pozostał bez punktów, ale osiągnął dwa wyniki w czołowej dziesiątce w Letniej Grand Prix.

Następnie Długopolski zrobił sobie dłuższą przerwę od rywalizacji, która trwała do grudnia 2001 roku. Następnie powrócił z trzema konkursami Pucharu Kontynentalnego i choć tam również pozostał bez punktów, to pod koniec stycznia 2002 roku powrócił do najwyższej serii konkursowej. W Sapporo po raz pierwszy uplasował się z drużyną w czołowej dziesiątce, choć na starcie stanęło tylko jedenaście reprezentacji. Jego najlepszym wynikiem w kolejnych konkursach Pucharu Kontynentalnego było 21. miejsce, które poprawił, zajmując piętnastą lokatę następnej zimy. Niemniej jednak, w większości przypadków pozostawał bez czołowej trzydziestki w tej klasie, przez co nie polecał się w Pucharze Świata, w którym ponownie wystartował dopiero w styczniu 2004 r. po zajęciu jedenastego miejsca w konkursie Pucharu Kontynentalnego w Planicy. W 2004 roku Polak kilkakrotnie imponował w COC i został nominowany do pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni 2004/05 w Oberstdorfie. Chociaż zajął tam 28. miejsce i po raz drugi zebrał punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, nie wziął udziału w innych konkursach i zajął dopiero 53. miejsce w klasyfikacji generalnej. Zamiast tego skupił się na Zimowej Uniwersjadzie 2005 w Innsbrucku, gdzie dwukrotnie zajął dobre ósme miejsce w konkursie indywidualnym i zdobył srebrny medal w drużynie. Później nie zdobywał już punktów, ale jego najlepszym wynikiem było 85. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Lato 2005 było całkiem udane dla Długopolskiego, w Hinterzarten zajął szóste miejsce w Letniej Grand Prix zarówno na skoczni normalnej, jak i w drużynie. Dzięki tym sukcesom został nominowany do Pucharu Świata po raz ostatni w styczniu 2006 r., ale ponownie nie zdobył punktów. Zamiast tego zaliczył kolejny udany start w Pucharze Kontynentalnym 2005/06, zajmując drugie miejsce w konkursie w Villach wraz z dwoma innymi zawodnikami z taką samą liczbą punktów. Z łączną liczbą 145 punktów zajął 41. miejsce w klasyfikacji generalnej. W styczniu 2007 roku polska drużyna nie obroniła srebrnego medalu na Uniwersjadzie, ale zajęła czwarte miejsce. W 2007 roku Długopolski nadal brał udział w zawodach COC, ale nie udało mu się zająć miejsca w pierwszej dziesiątce. W sierpniu 2007 roku Długopolski ogłosił zakończenie kariery w aktywnym sporcie, ale w sierpniu 2008 roku wziął jeszcze udział w międzynarodowych letnich zawodach we Frenštácie pod Radhoštěm, które były organizowane poza FIS i w których zajął szóste miejsce. Po raz ostatni wziął udział w mistrzostwach Polski w lutym 2009 roku. Od zakończenia kariery sportowej zajmował różne stanowiska trenerskie w polskiej kadrze narodowej skoczków narciarskich. Obecnie mieszka w Witowie.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności