Wikibiopedia

 

Karl Demerer

Karl Demerer (ur. 10 czerwca 1901 r. w Wiedniu, zm. 19 grudnia 1973 r. w Tel Awiwie) był austriacko-polskim pracownikiem banku, a w latach 1942-1945 żydowskim starszym obozowym w nazistowskim obozie koncentracyjnym Blechhammer, który był częścią systemu obozowego Auschwitz. Pełniąc tę funkcję, zachowywał się humanitarnie i został pośmiertnie uhonorowany przez organizacje żydowskie jako ratujący Żydów.

Rodzina i kariera

Karl Demerer urodził się w Wiedniu 10 czerwca 1901 roku. Jego rodzicami byli Markus i Fanny z domu Steinberg. Około 1928 r. ożenił się w Sosnowcu z Henią Grünbaum, córką polskiego lekarza, i zamieszkał tam razem z nią. Demerer pracował jako urzędnik bankowy. Para miała dwoje dzieci (Halina 1930-?, Heinrich 1931-?). W rodzinie mówiono po niemiecku.

Rządy nazistów

Po wkroczeniu niemieckiego Wehrmachtu Karl został wcielony do polskiej armii, ale po kilku tygodniach został zwolniony i nie mógł już pracować. W październiku 1939 r. (data według wspomnień syna Heinricha) lub 1940 r. (Glueckstein, zob. lit.) został aresztowany przez niemieckich okupantów i zamknięty w różnych obozach pracy, w Günthersdorf, Rogau, Annaberg i Ottmuth. 24 marca 1942 r. 40-latek został wysłany do obozu Blechhammer, gdzie został mianowany starszym obozowym, prawdopodobnie ze względu na swój niemiecki język ojczysty. Pozostał na tym stanowisku, gdy obóz został odbudowany w pobliżu w czerwcu 1942 roku. Dzięki pomocy zaprzyjaźnionego oficera SS, którego Heinrich zapamiętał jako "Sturmbannführera Ludwiga", para mogła wymieniać wiadomości. Jesienią 1942 r. rodzina Karla również została internowana, najpierw w nowo utworzonym getcie Sosnowitz-Schrodula, a następnie w maju 1943 r., również w Blechhammer, z pomocą Ludwiga.

Więźniami w Blechhammer byli głównie górnośląscy Żydzi, w tym dzieci. Kiedy latem 1943 r. 22 dzieci miało zostać deportowanych do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, Demerer i cywilny główny inżynier o nazwisku Mertens zdołali temu zapobiec, przekonując Niemców, że są one cennymi robotnikami. Mertens wymyślił łatwe i ostatecznie bezcelowe zadania dla dzieci w wieku od dziesięciu do dwunastu lat, takie jak szlifowanie zardzewiałych gwoździ.

W kwietniu 1944 r. SS przekazało obóz Blechhammer administracji Auschwitz i wytatuowało więźniom odpowiednie numery; Karl Demerer otrzymał numer 176 951. Kiedy okazało się, że 102 więźniarki zostały już wcześniej wytatuowane i powstały duplikaty, kobiety miały zostać zabite tylko z tego powodu. Demerer przekupił komendanta obozu pieniędzmi i kosztownościami, aby temu zapobiec. Ostatecznie pozwolono im zostać jako "niezbędnej sile roboczej". Później Demerer otrzymał rozkaz wybrania 100 więźniarek do przeniesienia do obozu kobiecego i był w stanie to osiągnąć bez wywoływania zamieszek, umieszczając na szczycie listy własną żonę i córkę. Matka i córka zostały więc przeniesione wraz z innymi kobietami do Peterswaldau na Dolnym Śląsku; tylko syn pozostał z Karlem.

Podczas natarcia Armii Czerwonej, obóz Blechhammer został ewakuowany 21 stycznia 1945 roku. Karl i Heinrich zostali najpierw przetransportowani do Groß-Rosen, a kilka dni później do Buchenwaldu. W Gross-Rosen Karl został zarejestrowany jako elektryk 2 lutego. W kwietniu 1945 r. zostali przewiezieni do Flossenbürga w Bawarii w coraz bardziej nieludzkich warunkach, a stamtąd w jednym z marszów śmierci w kierunku południowym, prawdopodobnie do Dachau. Obaj Demerowie byli jednymi z nielicznych ocalałych z pociągu, którzy ostatecznie zostali wyzwoleni i uratowani przez amerykańskich żołnierzy w rejonie Stamsried. Według wspomnień Heinricha, jako jedyne dziecko w kolumnie, wielokrotnie otrzymywał jedzenie od niemieckich cywilów, a nawet strażników, którym mógł dzielić się z ojcem.

Henia i Halina przeżyły w Peterswaldau i połączyły się z Karlem i Heinrichem w Roding po zakończeniu wojny. Rodzina mieszkała później w Bayreuth, a w 1961 r. wyemigrowała do Izraela.

Honor

Inni ocaleni z Blechhammer, w tym Emanuel Wajnblum, Maria Rajs-Skowron, Gita Brandszedter-Szulberg i Motek Buchbinder, opowiadali po wojnie, jak Demerer pomógł im w obozie, a nawet uratował im życie. W przeciwieństwie do innych obozów, obóz pracy Blechhammer był praktycznie "rajem". Żydowski Fundusz Narodowy i B'nai B'rith przyznały mu w 2018 r. odznaczenie Jewish Rescuer's Citation, które jego wnuczka odebrała w jego imieniu w Lesie Męczenników.

Źródła

Fred Glueckstein (Nowy Jork): Karl Demerer, Wiedeń 10.6.1901 - Tel Awiw 19.12.1973. Wykład w dniu 8 czerwca 2021 r. w Gesellschaft für Christlich-Jüdische Zusammenarbeit Konstanz e.V.: Streszczenie, wideo na Youtube

Heinrich Demerer: Jako dziecko w obozach koncentracyjnych: Zapiski. Metropol Verlag 2009. ISBN 978-3-940938-61-9

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności