Wikibiopedia

 

Josef Cebula

Josef Cebula OMI (* 23 marca 1902 w Mallnie koło Gogolina na Górnym Śląsku; † 28 kwietnia 1941 w obozie koncentracyjnym Mauthausen) był katolickim księdzem i Oblatem Maryi Niepokalanej. Cebula został beatyfikowany w 1999 roku.

Życie i działalność

Cebula uczęszczał do kolegium nauczycielskiego w Opolu w 1918 r., ale w tym samym roku zachorował na zapalenie opłucnej. Po pielgrzymce do Matki Bożej w Deutsch Piekar w 1920 r. wstąpił do klasztoru Oblatów Maryi Niepokalanej. Wkrótce po święceniach kapłańskich został przełożonym junioratu w Lublinitz. Miał zostać prowincjałem, ale odmówił i od 1937 r. był mistrzem nowicjatu swojej wspólnoty w Markowicach w Polsce. Ponieważ nie zrezygnował z posługi kapłańskiej pomimo wyraźnego zakazu, został ostatecznie zabrany przez narodowych socjalistów do obozu koncentracyjnego Mauthausen, gdzie został zamordowany.

Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II wraz ze 107 innymi męczennikami. Jego katolickim dniem pamięci jest 12 czerwca.

Upamiętnienie

Przed kościołem w Mallnie wzniesiono podziemną kaplicę upamiętniającą Józefa Cebulę. Oprócz zdjęć Cebuli znajdują się tam również wota dla księdza. Znajduje się tam również kopia zdjęcia Cebuli z sali modlitewnej obozu koncentracyjnego Mauthausen oraz kamień z napisem Mauthausen.

W 1999 r. Kościół katolicki włączył ojca Josefa Cebulę do niemieckiego Martyrologium XX wieku jako świadka wiary.

Literatura

Błogosławiony Josef Cebula OMI, wychowawca młodzieży i męczennik swojego kapłaństwa, Pisma Oblackie II,6, Rzym 2000.

Johannes Ebner i Thomas Klosterkamp, art.: Seliger Pater Josef Cebula, w: Helmut Moll, (red. w imieniu Niemieckiej Konferencji Biskupów), Zeugen für Christus. Das deutsche Martyrologium des 20. Jahrhunderts, Paderborn et al. 1999, 8. rozszerzone i zaktualizowane wydanie 2024, tom II, s. 992-996.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności