Wikibiopedia

 

Johann Kroll

Johann Kroll (* 25 czerwca 1918 w Rosnochau, Górny Śląsk, Cesarstwo Niemieckie; † 16 marca 2000 w Gogolinie, Polska) był działaczem i politykiem mniejszości niemieckiej w Polsce.

Życie i praca

Johann Kroll urodził się 25 czerwca 1918 r. w Rosnochau koło Oberglogau. Ukończył Carolinum (Nysa) w 1937 roku. Następnie studiował nauki przyrodnicze na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu. Podczas II wojny światowej Kroll został powołany do Wehrmachtu i został ciężko ranny na Krymie. W 1948 r. ożenił się z Marią Bias i pracował na farmie w Oberwitz, gdzie osiedlił się wraz z rodziną. W 1975 r. założył rolniczą spółdzielnię produkcyjną w Oberwitz, która zatrudniała około 250 osób. Przeprowadził się również do Gogolina.

W 1988 r. Kroll zaczął organizować spotkania Niemców na Opolszczyźnie. Był inicjatorem akcji listowej, w ramach której zbierano podpisy od osób deklarujących się jako Niemcy. Celem było doprowadzenie do uznania mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie. Gdy w styczniu 1990 r. zarejestrowano Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (SKGD) z siedzibą w Gogolinie, Kroll został wybrany na jego pierwszego przewodniczącego. Kiedy jego syn Henryk Kroll (* 1949) przejął funkcję przewodniczącego w 1992 r., Johann Kroll został honorowym przewodniczącym.

Kroll był zaangażowany w organizację pierwszych niemieckojęzycznych nabożeństw kościelnych i lekcji języka niemieckiego w szkołach. Był również zaangażowany w zakładanie niemieckich organizacji kulturalnych i gospodarczych.

Kroll otrzymał kilka nagród za swoje osiągnięcia zawodowe, kulturalne i społeczne. Otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W dniu 7 stycznia 1999 r. Kroll został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi na Wstędze. Został on mu wręczony 13 marca przez ambasadora Johannesa Baucha.

Johann Kroll zmarł 16 marca 2000 r. i został pochowany w Gogolinie. Na cześć Johanna Krolla SKGD wzniosła 23 maja 2010 r. tablicę pamiątkową na ratuszu w Gogolinie. Ponadto do 2015 r. ulica w Gogolinie ma nosić jego imię.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności