Wikibiopedia

 

Joanna Domańska

Joanna Domańska (ur. 20 września 1959 w Gliwicach) - polska pianistka i pedagog.

Życie

Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Jana Hoffmana oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach O/S w klasie Andrzeja Jasińskiego. Studia w Katowicach ukończyła z wyróżnieniem. Następnie, w latach 1986-1987, studiowała w Paryżu u Livii Rev w ramach stypendium rządu francuskiego.

Jest interpretatorką dzieł fortepianowych Karola Szymanowskiego, ceniona również za interpretacje utworów Johannesa Brahmsa, Maurice'a Ravela, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Fryderyka Chopina.

Artystka z powodzeniem uczestniczyła w kilku międzynarodowych konkursach: M. Long - J. Thibaud w Paryżu w 1981 roku, A. Casagrande w Terni (Włochy) w 1982 roku oraz na Festiwalu Polskiej Muzyki Fortepianowej w Słupsku (Stolp, Polska) w 1982 roku.

Joanna Domańska była zapraszana na wiele festiwali, m.in: Festival dei Due Mondi w Spoleto, Festa Musica Pro w Asiggi, Maggio Musicale Florentino we Florencji, Festiwal Chopinowski w Gandawie, Festival de Radio France et de Montpellier, Warszawska Jesień oraz Międzynarodowe Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Jej pierwsza płyta nagrana w Olympii w 1995 roku (OCD 344) wywołała sensację wśród krytyków i była dwukrotnie nominowana do Fryderyka, najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce.

W 2007 roku Joanna Domańska nagrała wspólnie z Andrzejem Tatarskim płytę dla firmy DUX ze światową premierą fortepianowej wersji muzyki baletowej Szymanowskiego Harnasie. Płyta ta została nominowana do nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2008 (DUX 0576).

W 2008 roku wydała trzecią płytę CD (DUX 0615) z utworami Karola Szymanowskiego (Métopes op. 29, 12 Etiud op. 33, III Sonata op. 36, 4 Tańce Polskie). Nagranie zostało uhonorowane nagrodą Supersonic Award przez specjalistyczne czasopismo Pizzicato z Luksemburga.

Dokonała kolejnych nagrań dla Polskiego Radia, Radiotelevisione Italiana i Radio France.

Joanna Domańska prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach, a także bierze udział w ważnych polskich i międzynarodowych konkursach jako juror.

Od 2011 roku pełni funkcję przewodniczącej Towarzystwa Muzycznego im.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności