Wikibiopedia

 

Jameson Adams

Jameson Boyd Adams KCVO (ur. 10 marca 1880 w Rippinggale, zm. 25 kwietnia 1962 w Londynie) - brytyjski badacz polarny. Od 1893 r. pojechał na morze z marynarką handlową, a następnie przez trzy lata służył jako porucznik w Royal Naval Reserve, zanim w 1907 r. przeniósł się na ekspedycję Nimroda pod Ernest Shackleton, której pierwszym celem było dotarcie do południowego bieguna geograficznego.

Życie

Ekspedycja Nimroda

Shackleton uczynił Jamesona Adamsa zastępcą szefa ekspedycji. W marcu 1908 roku był członkiem sześcioosobowej drużyny, która zdobyła pierwsze wejście do Mount Erebus. Od października 1908 roku do marca 1909 roku wraz z Shackletonem, Frankiem Wildem i Ericem Marshallem usiłował dotrzeć jako pierwsi ludzie do bieguna południowego. Cel został ominięty, ale nowy rekord południowy mógł zostać ustalony, który złamał Roald Amundsen z chwilą dotarcia do bieguna południowego pod koniec 1911 roku. W drodze powrotnej Adams pozostał z chorym Ericem Marshallem, Shackleton mógł dotrzeć do pomocy i uratować ich oboje.

Pierwsza wojna światowa

Po powrocie z ekspedycji Nimroda Adams rozpoczął służbę publiczną. Podczas wybuchu I wojny światowej służył jako osobisty adiutant admirała Horace'a Hooda. Po jego śmierci został najpierw mianowany Departamentem Obrony, zanim we Flandrii otrzymał władzę nad oddziałem artylerii. Ciężko ranny wrócił z wojny w 1917 roku i został nagrodzony za swoje zasługi wojskowe za zakon Distinguished Service Order i Croix de guerre.

Późne lata

Po wojnie wrócił do ministerstwa pracy i pracował dla organizacji młodzieżowych. W 1935 roku został ambasadorem srebrnego jubileuszu tronu Króla Georga V. Zajął tę pozycję aż do przejścia na emeryturę w 1948 roku. Do śmierci w 1962 roku Adam pełnił funkcję ambasadora szpitala Króla Edwarda VII.

Uroczystość cywilna

Adams został przyjęty jako komandor w 1928 roku do Order of the British Empire. W 1948 roku został dowódcą Royal Victorian Order z okazji przejścia na emeryturę przez króla Georga VI. Uderzył w rycerza. Ernest Shackleton nazwał go wybitnym szczytem w górach Transantarktycznych na cześć Mount Adams. Na jego cześć nazwano również lodowiec Adama i Stream Adama w antarktycznej Wiktorii.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności