Wikibiopedia

 

Shola Ama

Shola Ama (ur. 8 marca 1979 w Londynie; właściwie Mathurin Campbell) jest brytyjską piosenkarką, która w 1997 roku odniosła swój największy hit piosenką „You Might Need Somebody”.

Życie

Shola Ama urodziła się 8 marca 1979 roku jako Mathurin Campbell w Londynie. Uczęszczała tam do Quintin Kynaston School w dzielnicy City of Westminster. W 1994 roku, w wieku 15 lat, została odkryta przez Kwame’a Kwaten’a, członka brytyjskiego kwartetu jazzowego D-Influence, gdy nuciła coś do siebie na stacji metra. Nagrała singel „Celebrate” dla wytwórni niezależnej, który nie odniósł sukcesu komercyjnego, ale przyciągnął uwagę Amy.

[KONIEC]

Podpisała kontrakt z Warner Music Group, gdy miała 16 lat. W wieku 18 lat, w 1997 roku, Shola Ama wydała album Much Love. Singiel You Might Need Somebody był największym sukcesem jej kariery. Piosenkę napisali Tom Snow i Nan O’Byrne, a oryginalnie zaśpiewał ją Turley Richards w 1980 roku, a rok później, w 1981 roku, zaśpiewała ją Randy Crawford. W wyniku tej publikacji Shola Ama zdobyła Brit Award jako najlepsza brytyjska wokalistka i dwie nagrody Music of Black Origin w kategoriach Best Newcomer i Best Female Vocals.

[START] W 1999 Shola Ama wydała swój drugi album In Return. Pomimo dużych starań wytwórni album nie powtórzył sukcesu Much Love, chociaż udało mu się osiągnąć pewne sukcesy w Europie. Przykładowo, singiel Still Believe znajdował się przez kilka tygodni na francuskich listach przebojów. Z powodu umiarkowanego sukcesu i doniesień o spożyciu alkoholu i narkotyków Ama została zwolniona z Warner Music Group i zrobiła sobie przerwę w działalności muzycznej.

W 2003 roku Shola Ama wydała swój trzeci album Supersonic w japońskiej wytwórni płytowej Pony Canyon, który odniósł umiarkowany sukces w Japonii i został wydany również w Wielkiej Brytanii i niektórych częściach Europy. Obecnie Shola Ama nie prowadzi działalności muzycznej. Opiekuje się jednak swoją siostrą Sadie Ama, której debiut jako piosenkarki miał miejsce w 2007 roku.

Dyskografia

Single

Pozostałe single

1995: Celebrate

2002: Symphony

[KONIEC]

Jako muzyk gościnny

Inne utwory gościnne

1999: Mai più (Sottotono feat. Shola Ama)

2009: DJ Play (Perempay & Dee feat. Shola Ama)

2009: Cut Above the Rest (Giggs feat. Shola Ama)

2010: Blow Em Away (Giggs feat. Shola Ama)

Nagrody

1997: Music Of Black Origin Awards w kategorii Najlepszy Nowicjusz

1997: Music Of Black Origin Awards w kategorii Najlepszy Wokal Żeński

1998: Brit Awards w kategorii Najlepszy Artysta Solo Żeński

Linki

Biografia w SWR3-Poplexikon

Biografia w divaplanet.de (Memento z 13 lutego 2009 w Internet Archive)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności