Wikibiopedia

 

Anita Błochowiak

Anita Błochowiak (ur. 7 listopada 1973 w Pabianicach) - polska polityk, od 2001 posłanka na Sejm IV, V i VI kadencji.

Życiorys

Anita Błochowiak jest absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. W 1998 r. pracowała jako kierownik marketingu w łódzkich zakładach włókienniczych Ortal, następnie w firmie farmaceutycznej Aflopa S.A. W latach 1999-2001 była zastępcą kierownika ekologicznej firmy leasingowej Eko-Pomoc S.A. (spółka zależna łódzkiej firmy Eko-Pomoc S.A.).

Była założycielką i przewodniczącą lokalnego koła Koła Młodych Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej (SdRP). W wieku 25 lat została posłanką, a dwa lata później wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Pabianicach. W wyborach parlamentarnych w 2001 i 2005 r. została wybrana do Sejmu RP z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

Na podstawie uchwały Sejmu z 28 lutego 2003 r. została członkiem komisji śledczej ds. afery Rywina, zastępując Ryszarda Kalisza. 5 kwietnia 2004 r. komisja śledcza (głosami przedstawicieli SLD i Samoobrony oraz jednego posła niezrzeszonego) przyjęła raport sporządzony przez Błochowiak, według którego Lew Rywin działał jako samotny sprawca i nie było żadnej "grupy trzymającej władzę w swoich rękach". Raport ten został odrzucony przez większość sejmową, a w jego miejsce przyjęto raport autorstwa Zbigniewa Ziobro.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłanką na Sejm z listy Lewicy i Demokratów (LiD), uzyskując 22 698 głosów. Jest wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Finansów Publicznych oraz członkiem sejmowej Komisji Gospodarki.

Członkinią koła poselskiego Lewica została 22 kwietnia 2008 r.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności