Wikibiopedia

 

Elwira Niewiera

Elwira Niewiera (* 1976 w Raciborzu, Polska) jest polską reżyserką i scenarzystką. Tworzy filmy dokumentalne w języku polskim i niemieckim, które zdobyły wiele nagród.

Życie zawodowe

Elwira Niewiera urodziła się w 1976 roku w Raciborzu. Studiowała aktorstwo w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice. Od 2003 roku mieszka i pracuje w Berlinie. Prowadziła badania do różnych projektów filmów dokumentalnych, w tym Mauerhase. W 2007 roku wyreżyserowała swój pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny Bulgarian Stories z Kornelem Miglusem. W latach 2007-2015 była przewodniczącą polsko-niemieckiej fundacji kulturalnej Nowa Ameryka. W 2018 roku wygłosiła laudację dla Tamary Trampe w Fundacji DEFA.

Niewiera wspiera ukraińskie bataliony dostawami pomocy humanitarnej. Bohaterowie jej filmu "Syndrom Hamleta" walczą w nich ponownie od 2022 roku.

Praca

Niewiera wyreżyserowała swój drugi film dokumentalny "Efekt domina" wspólnie z Piotrem Rosołowskim. Film opowiada o Rosjance, która wyjechała za miłością swojego życia do Abchazji. Tam została zmarginalizowana i potraktowana z wrogością. Film zdobył kilka nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Budapeszcie i festiwalu DOK Leipzig w 2014 roku.

Niewiera i Rosołowski zaprezentowali swój drugi wspólny film dokumentalny na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2017 roku. Książę i dybuk to portret polsko-żydowskiego filmowca Michała Waszyńskiego. Uciekł on przed nazistami podczas II wojny światowej. Później kręcił filmy we Włoszech i Hiszpanii, głównie dla największych amerykańskich wytwórni. Przez całe życie Waszyński starał się ukrywać swoją żydowskość i homoseksualność. Film zdobył nagrodę Venice Classics Award dla najlepszego filmu dokumentalnego.

W filmie The Hamlet Syndrome z 2021 roku pięć młodych kobiet i mężczyzn przetwarza na scenie swoje traumatyczne doświadczenia z wojny w Donbasie w 2014 roku. Próbują odnieść swoje wojenne doświadczenia do szekspirowskiego Hamleta. Film dokumentalny towarzyszy wykonawcom w tym procesie. - Kilka miesięcy później niektórzy z bohaterów powrócili na front po inwazji na Ukrainę.

Nagrody

Film Mauerhase był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny w 2010 roku. Jej filmy otrzymały wiele międzynarodowych nagród i nominacji.

2017: Venice Classics Award - Najlepszy film dokumentalny: Książę i dybuk

2019: Fundacja DEFA - Nagroda Advancement Award dla Młodego Kina: Z Piotrem Rosołowskim

2022: Festiwal Filmowy w Locarno - Główna Nagroda Tygodnia Krytyki: Syndrom Hamleta

Filmografia

Scenariusz i reżyseria

2007: Bułgarskie opowieści

2014: Efekt domina/Efect Domina

2017: Książę i dybuk/Ksiaze i Dybuk

2022: Syndrom Hamleta/Syndrom HamletaKonsultacje artystyczne

2022: Tempo HomeAsystent reżysera

2009: Mauerhase/Królik po berlińsku

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności