Wikibiopedia

 

Christine Jezior

Krystyna Jezior (* 1961 w Polsce) jest polską scenarzystką, reżyserką i producentką filmów dokumentalnych. Jej firma produkcyjna Maam.Tv zajmuje się głównie biografiami artystów. Mieszka w dzielnicy Habenhausen w Bremie.

Życie

Christine Jezior przeprowadziła się do Niemiec w 1986 roku i w 1998 roku wraz z mężem założyła agencję koncertową Konzertagentur 2000, w której promowała młodych artystów muzyki klasycznej. Następnie została reżyserką filmów dokumentalnych o muzyce klasycznej. W 2011 roku otrzymała nagrodę w konkursie filmowym "Trzy korony" za scenariusz do filmu Kaja Danczowska.Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny Jezior I'll Play It for You o polskiej skrzypaczce Wandzie Wiłkomirskiej z lat 2008/09 był prezentowany na Festiwalu Polskich Filmów w Chicago i zdobył pierwszą nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym "Kameraton" w 2011 roku. Jej drugi pełnometrażowy film dokumentalny Why Competitions powstał w 2011 roku i dokumentuje prestiżowy Konkurs Chopinowski w Warszawie w 1980 roku, w którym Ivo Pogorelich nie dotarł do finału, ale który zapewnił mu światową sławę. Film był prezentowany na międzynarodowym festiwalu filmowym "Planete Doc Review 2011" w Warszawie, a także na festiwalach "Nurt" w Kielcach, "Kameraton" w Gorzowie Wielkopolskim, NYFFP w Nowym Jorku i PFFA w Chicago.

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym DocMiami 2012 otrzymała nominację za film Ida Haendel - To moje dziedzictwo, który wyprodukowała dla TVP.

Filmografia

2009: Ja wam to zagram (Ja wam to zagram) (reżyseria i scenariusz)

2011: Ida Haendel - To moje dziedzictwo (Wiem, skad jestem) (reżyseria i scenariusz)

2011: Dlaczego konkurs (Why konkurs?/Warum Wettbewerbe?) (reżyseria i scenariusz)

2011: Tutaj się urodziłam (reżyseria i scenariusz)

2012: Sprawa Ivo Pogorelicha (reżyseria, scenariusz, produkcja)

2014: Pierwszy dzień (reżyseria, scenariusz, produkcja)

2018: Sonata (reżyseria, scenariusz, produkcja)

2018: Wariacje Haendlowskie (reżyseria, scenariusz, produkcja)

2018: Aktorstwo (reżyseria, produkcja)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności