Wikibiopedia

 

Barbara Stiegler

Barbara Stiegler (* 1948) jest niemiecką psychologiem i pedagogiem. Była badaczką i kierowniczką Wydziału ds. Kobiet i Polityki Płci w Fundacji im. Friedricha Eberta.

Życie

Barbara Stiegler studiowała psychologię i pedagogikę na Uniwersytecie w Bonn. W 1976 r. uzyskała tytuł doktora na podstawie rozprawy Die Mitbestimmung der Arbeiterin. Kobiety między tradycyjnymi więzami rodzinnymi a zaangażowaniem w związki zawodowe w miejscu pracy. Początkowo jej badania koncentrowały się na humanizacji pracy i partycypacji pracowniczej; od 1982 r. zajmuje się głównie studiami nad kobietami. Jej główne tematy to kształcenie kobiet w zawodach zdominowanych przez mężczyzn, awans kobiet w sektorze prywatnym oraz kompetencje społeczne jako tzw. kwalifikacje kobiece.

W latach 1986-1996 była pracownikiem naukowym w Instytucie Badawczym Fundacji im. Friedricha Eberta w Bonn, a następnie do grudnia 2011 r. kierowała Jednostką Badań nad Kobietami i Płcią w Departamencie Polityki Gospodarczej i Społecznej Fundacji im. Pełniąc te funkcje, napisała liczne publikacje na tematy związane z tą dziedziną.

Od 1992 r. pracuje jako doradca akademicki, opracowując ekspertyzy i prowadząc wykłady. Od 1998 r. jest coraz bardziej zaangażowana w badania, opracowywanie koncepcji i doradzanie różnym grupom docelowym w zakresie gender mainstreaming. Ma troje dzieci i mieszka w Bonn.

Literatura

Ilse Lenz: Nowy ruch kobiecy w Niemczech. Żegnajcie małe różnice. VS Verlag für Sozialwissenschaften, Wiesbaden 2008, ISBN 978-3-531-14729-1, s. 906f.

Pokrewne

Greta Silver

Rotraut Susanne Berner

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności