Wikibiopedia

 

Arkadiusz Błacha

Arkadiusz "Arek" Błacha (* 13 stycznia 1971 w Brzegu, Polska) jest byłym polskim piłkarzem ręcznym i trenerem piłki ręcznej od 2001 roku (początkowo jako trener zawodników). Od sezonu 2023/24 jest trenerem SG VTB/Altjührden.

Kariera zawodnicza

Po grze w rodzinnej Polsce, dla której reprezentacji Błacha rozegrał łącznie 15 międzynarodowych meczów seniorskich, lewoskrzydłowy przeniósł się do Niemiec, aby dołączyć do SG VTB/Altjührden na sezon 1995/96. Do momentu odejścia w 2008 roku zdobył ponad 2000 bramek dla 1. i 2. drużyny Friesen i stał się kluczowym zawodnikiem z tyłu. Zarząd SG VTB/Altjührden, który od tego czasu został przemianowany na HSG Varel-Friesland, ogłosił przy okazji jego odejścia, że koszulka Błacha z numerem 13 nie będzie już przydzielana w przyszłości w uznaniu jego osiągnięć. Błacha zakończył aktywną karierę w VfL Edewecht.

Kariera trenerska

W latach 2001-2005 Błacha prowadził 1. drużynę SG VTB/Altjührden jako trener zawodników, a następnie pracował jako trener młodzieży w tym klubie. Od drugiej połowy sezonu 2009/10 trenował pierwszą drużynę VfL Edewecht, początkowo ponownie jako trener zawodników. Po zakończeniu czynnej kariery w 2011 r. pracował wyłącznie jako trener. Błacha dołączył do OHV Aurich w sezonie 2013/14. Błacha trenował OHV przez prawie dziewięć lat, zanim klub nie przedłużył z nim kontraktu. Błacha powiedział w lokalnej prasie: "OHV Aurich był jak dotąd moim największym projektem, OHV było moim życiem." Jego pierwszym przystankiem jako pełnoetatowego trenera był Mecklenburger Stiere Schwerin, którego trenował w 3. lidze od 1 lipca 2022 roku i z którym spadł. Od 1 lipca 2023 r. Błacha trenuje SG VTB/Altjührden wraz z asystentem trenera Jochenem Toeplerem.

Różne

Błacha jest z zawodu fizjoterapeutą.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności