Wikibiopedia

 

Anthony Campbell Allen

Anthony Campbell Allen, znany także jako A. C. Allen (ur. 6 maja 1925 w Weybridge w Anglii, zm. 26 marca 1995 w Zurychu w Szwajcarii), był brytyjsko-szwajcarskim kompozytorem. Skomponował kantaty, pieśni, utwory fortepianowe, muzykę baletową, muzykę kameralną, utwory organowe, operę, utwory koncertowe, dzieła chóralne, a także utwory na alphorn. Spośród jego kompozycji na szczególną uwagę zasługują: Koncert skrzypcowy i orkiestra smyczkowa, op. 52, Koncert na alphorn nr 1, op. 36, Kantata Hallwil, nr 5, op. 6 i The Silent Voices (Love & Death, nr 4), op. 4.

Życie

Anthony Allen dorastał w Anglii. Studiował literaturę, muzykę i teatrologię, najpierw w Bedales School w Petersfield, a następnie w Royal Academy of Dramatic Art. Ukończył studia prywatne u Bertiego Scotta. Od 1955 pracował jako nauczyciel śpiewu i emisji głosu w Royal Academy of Dramatic Art, a od 1959 był nauczycielem na Uniwersytecie w Bristolu.

Ożenił się 1 czerwca 1950 r. w Islington z Margaret Rowlands (1921–2004). Mieli dwie córki i syna. Po separacji od rodziny w Anglii przeprowadził się do Szwajcarii i mieszkał od 1969 r. w Zurychu; w 1970 r. nastąpił rozwód.

W Szwajcarii utrzymywał się jako nauczyciel języka angielskiego. Zaczął komponować stosunkowo późno. Allen, do którego muzycznych wzorów należał Richard Wagner, uczestniczył w Bayreuther Jugendfestspieltreffen (w latach 1962/63 jako kierownik/dyrygent) i był wieloletnim członkiem „Schweizerischen Richard Wagner-Gesellschaft”. Jego kompozytorskie dzieło obejmuje szerokie spektrum: operę, muzykę baletową, koncerty solowe, dzieła orkiestrowe, utwory fortepianowe, muzykę kameralną, pieśni i utwory chóralne. Napisał również kilka wierszy.

Jego kompozycje, głównie elegijne i późnoromantyczne, znalazły – w swoim czasie – oddźwięk u małego, lecz pełnego entuzjazmu grona, które w Zurychu utworzyło „Schweizerische Campbell Allen-Gesellschaft”. Jednym z punktów kulminacyjnych w jego kompozytorskim życiu było prawykonanie w latach 80. XX wieku w Tonhalle w Zurychu jego Koncertu na róg alpejski nr 1 na róg alpejski i orkiestrę smyczkową, op. 36, przy akompaniamencie wielkiej orkiestry i długich owacji. Również wykonany w 1983 roku w Zurychu Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową, op. 52, przy akompaniamencie Symphonisches Orchester Zürich (Symfoniczna Orkiestra Zurychu) spotkał się z dużym uznaniem.

Od około połowy lat 70. XX wieku Allen miał nadwagę. Około połowy marca 1995 roku musiał poddać się operacji serca. Przerwał leczenie pooperacyjne i wkrótce potem, 26 marca 1995 roku, zmarł. Został pochowany na cmentarzu Sihlfeld w Zurychu w ścianie urnowej. Cała spuścizna kompozytorska Allena została przekazana Zentralbibliothek Zürich (Bibliotece Centralnej w Zurychu).

[KONIEC]

Dzieła (Wybór)

Love & Death, op. 4 (cykl pieśni; pięć pieśni na baryton i fortepian)

Królowa Małgorzata, op. 5 (opera, niedokończona)

Kantata Hallwil, op. 6 (Kantata na chór mieszany, fortepian i flet)

Schneeglöggli lüt!, op. 9 (cykl pieśni dziecięcych na głos i fortepian)

Śmierć Oenone, op. 10 (Balet)

Eine kleine Nachtmusik für ein kleines Orchester (Serenada), op. 20

Trio fortepianowe, op. 21 (na skrzypce, wiolonczelę i fortepian)

Sonata fortepianowa nr 1, op. 28

Trzy małe walce, op. 29 (na fortepian)

Koncert (Piano Concerto), op. 30 (na fortepian i orkiestrę)

Marsz, op. 31 (na orkiestrę dętą)

Mondseele, op. 33 (cykl pieśni na tenora, fortepian i kwartet smyczkowy)

Koncert wiolonczelowy, op. 35 (Violoncello Concerto)

Koncert na róg alpejski nr 1, op. 36 (na róg alpejski i orkiestrę smyczkową)

Trzynaście utworów na organy, op. 39

Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową, op. 52 (Konzert für Violine und Streichorchester)

Sonata na skrzypce nr. 2, Abegg, op. 53 (na skrzypce i fortepian)

Sonata na flet irlandzki i harfę irlandzką, op. 56 (Sonata, na flet i harfę)

Msza, op. 61 (na chór mieszany, a cappella)

Elegia, op. 63 (na chór mieszany, a cappella)

Sonata na alphorn i fortepian, op. 67

Sonata na skrzypce solo, op. 77

Sonata na organy, op. 107

Dyskografia

Kantata Hallwil, Love And Death. (Album, płyta winylowa), Liverpool Record, Szwajcaria 1976.

Odnośniki zewnętrzne

Allen, Anthony Campbell.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności