André Abbal (* 16 listopada 1876 w Montech, Département Tarn-et-Garonne; † 20 czerwca 1953 w Carbonne. Département Haute-Garonne) był francuskim rzeźbiarzem.
André Abbal był potomkiem rodziny rzeźbiarzy i otrzymał pierwsze wykształcenie w tej sztuce od swojego ojca i innych krewnych. Następnie studiował w École des Beaux-Arts w Tuluzie i w Paryżu, gdzie odwiedził studia Alexandre'a Falguière'a, Antonina Mercié i Antoine'a Bourdelle'a. Ponieważ jego wuj Adrien Abbal działał jako jego patron, Abbal nie musiał kontynuować oficjalnej kariery. Podczas wizyt studyjnych w Rzymie i Florencji, rzeźby Michała Anioła wywarły na nim wpływ na jego późniejszą karierę artystyczną. W latach 1896-1914 wystawiał swoje prace w Paryżu na Salon des Artistes Français. Został nagrodzony złotym medalem na Salonie Paryskim w 1900 roku za relief Le Labour. W 1913 roku, wraz z grupą Le Génie luttant, po raz pierwszy zastosował technikę bezpośredniego rzeźbienia w kamieniu, bez wcześniejszego modelowania kamienia, jak to było do tej pory w zwyczaju. Później stał się orędownikiem tej techniki.
Po pierwszej wojnie światowej Abbal osiągnął przełom jako rzeźbiarz w 1919 roku, wystawiając swoje prace na Salon de Jeunes. Po ślubie w 1921 roku przeprowadził się do Carbonne i unikał paryskiej sceny. W 1933 roku został kawalerem Legii Honorowej. W tym samym roku zaprezentował kilka swoich prac na Salon des Tuileries. Na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu w 1937 roku otrzymał główną nagrodę za relief Uprawa pól. Trzy lata po jego śmierci, w 1956 roku w paryskim Musée Galliéra odbyła się wystawa jego prac.
Abbal stworzył liczne rzeźby dzieci, w tym Dziecko z piłką (1919) i Zamyślony Eros (1934), a także wizerunki zwierząt, w szczególności sów i sokołów. W 1937 roku stworzył alegorię La Sculpture dla fasady Palais Chaillot w Paryżu. Tworzył także pomniki, takie jak Pomnik Poległych w Moissac (1925) oraz popiersia Georgesa Clemenceau, Jeana Jaurèsa (1920) i prezydenta Wilsona. Jego monumentalne rzeźby obejmują Macierzyństwo (1942) i Centaura (1943). Jego praca z białego wapienia La Vendangeuse (1936), znajdująca się w Carbonne, przedstawia młodą kobietę niosącą dziecko na ramieniu i trzymającą kosz winogron. Jako rysownik, Abbal tworzył głównie portrety kobiet i akty.
H. Schumann: Abbal, André. W: Encyklopedia ogólna artystów. Artyści wizualni wszystkich czasów i narodów (AKL). Tom 1, Seemann, Lipsk 1983, ISBN 3-598-22741-8, s. 46 f.