Wikibiopedia

 

Adèle de Selvesse

Adèle de Selvesse (także Adèle de Selnesse) była francuską szlachcianką. Założyła północnofrancuską gminę Ardres pod koniec X lub w XI wieku.

Życie

Adèle de Selvesse, o której wspomina francuski kronikarz Lambert z Ardres, była siostrzenicą Framerica (także Framericusa), biskupa Thérouanne (panował w latach 964-995). Jako zamożna sierota posiadała liczne lenna, takie jak Peuplingues, obszary kościoła Bonningues i ziemie w regionie Hondschoote. Ponieważ była pod presją swojego sąsiada i pana feudalnego, hrabiego Guînes, aby poślubić jednego z jego powierników i nie odważyła się otwarcie sprzeciwić, zwróciła się o pomoc do swojego wuja Framerica. Za jego radą scedowała na niego wszystkie swoje posiadłości i stała się jego wasalką. Oznaczało to, że znalazła się również pod ochroną biskupa. Frameric poślubił teraz swoją siostrzenicę rycerzowi o imieniu Herred (lub Herebert lub Herard), który mieszkał w regionie Furnes. Nadano mu przydomek Crangroc, co oznacza "szata do góry nogami", ponieważ podobno pewnego dnia pojawił się publicznie z szatami założonymi do tyłu. Biskup podarował swojej siostrzenicy i jej mężowi kilka posiadłości, w tym wioskę Clerques, Comecques (prawdopodobnie identyczną z Coyecques), Helbodeshen (prawdopodobnie w pobliżu Longvilliers) i inne posiadłości w Boulonnais. Adèle i Herred osiedlili się w Selvesse i ostatecznie osiągnęli pojednanie z hrabią Guînes. Herred został parą kościoła Morins, który należał do biskupstwa Thérouanne.

Posiadłość Adèle obejmowała kawałek łąki, gdzie miejscowi często spotykali się, aby spędzić czas i napić się alkoholu. Adèle i jej mąż zezwolili na budowę nowych domów wokół tej gospody. Wioska stopniowo rozwinęła się w ważne miasto targowe, któremu nadano nazwę Ardres (= "łąka", "pastwisko"). Jednak Herred zmarł, zanim mógł zbudować swój zamek mieszkalny w Ardres. Za radą biskupa i swoich przyjaciół, Adèle poślubiła Elbodona, brata komornika Bergues, i w ten sposób założyła dynastię panów Ardres. Urodziła syna swojego drugiego męża i następcę Arnoulda I († ok. 1093/94). Adèle zmarła na długo przed Elbodonem i, podobnie jak on, została pochowana na cmentarzu kościoła Saint-Omer w Ardres.

Literatura

J. Le Cat du Bresty: Adèle 19 de Selvesse. W: Le Dictionnaire de Biographie française (DBF). Vol. 1 (1932), sp. 532.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności