Wikibiopedia

 

Adam Kostecki

Adam Kostecki (* 1948 w Polsce) jest niemieckim skrzypkiem polskiego pochodzenia, dyrygentem orkiestry oraz profesorem na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Hanowerze.

Kostecki jest uczniem Borysa Bielenkija, u którego studiował w Konserwatorium Moskiewskim w latach 1967-1972 (jego nauczycielem był również Dawid Ojstrach). Uczęszczał również na kursy do Isaaca Sterna, Henryka Szerynga, Nathana Milsteina i Yehudi Menuhina.

Od 1972 roku był aktywnym muzykiem w różnych zachodnioniemieckich orkiestrach. Oprócz działalności orkiestrowej (od 1982 r. jako pierwszy koncertmistrz Orkiestry Państwowej Dolnej Saksonii) występował jako solista (po raz pierwszy w 1967 r. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej) oraz w zespołach kameralnych (założone w Łodzi Rubinstein Trio z wiolonczelistą Stanisławem Firlejem i pianistką Anną Wesołowską, Paganini Duo z gitarzystą Carstenem Petermannem).

W latach 1984-1990 był solistą i zastępcą dyrektora artystycznego (pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego) Polskiej Filharmonii Kameralnej, a w 1990 r. został dyrektorem Hanowerskiej Orkiestry Kameralnej. W 1992 r. został profesorem skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym w Hanowerze.

Poza Europą występował w Brazylii, Urugwaju, Chinach, Japonii i Korei.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności