Wikibiopedia

 

Adam de la Halle

Adam de la Halle (* ok. 1237 w Arras, Artois; † 1286/1287 lub 1306 w Neapolu) był francuskim trubadurem.

Adam de la Halle, znany również jako Adam le bossu (garbaty) lub le boiteux (kulejący), jest jednym z najsłynniejszych trubadurów. Początkowo studiował w opactwie cystersów w Vaucelles. To tutaj jego ojciec chciał przygotować go do stanu duchownego. Tam jednak zakochał się i ożenił. Po nieudanym małżeństwie kontynuował studia w Paryżu i ukończył je z tytułem maître des arts.

Człowiek listów

W 1271 r. został ménestrelem hrabiego Roberta II z Artois i w ten sposób przybył do Neapolu na dwór Karola Andegaweńskiego, króla Sycylii. W Neapolu Adam pojawił się jako autor sztuk teatralnych. Jego Jeu de la feuillée (1276/77) była pierwszą sztuką satyryczną w literaturze francuskiej: w tej sztuce Adam wprowadza na scenę siebie, swojego ojca, żonę, szaleńców i wróżki, a także różnych bogatych patrycjuszy z Arras i karykaturuje siebie i ich w przeważającej mierze złośliwie w serii scen, które wydają się być uszczypliwymi wszechstronnymi atakami z kryzysu życiowego.

Jego singspiel o Robinie i Marion (Le Jeu de Robin et de Marion), pierwszych słynnych kochankach w literaturze europejskiej, został napisany tutaj w 1284 roku. Na zmianę śpiewają historię swojej miłości w monofonicznych melodiach. W pewnym momencie dołącza flet prosty, a na końcu perkusja.

The Trouvère

Adam de la Halle należał do trzeciego pokolenia Trouvères (1250-1300). W tym okresie inicjatywa przeszła na mieszczaństwo, które połączyło się w stowarzyszenia śpiewacze zwane puis. Oryginalność została zastąpiona przez konkurencję, reglamentację i sztuczność. Oznaczało to koniec ruchów trubadurów i trubadurów.

Oprócz pieśni monofonicznych Adam de la Halle komponował trzyczęściowe rondeaux i motety. W ten sposób ustanowił związek między monofonicznym śpiewem trubadurów a polifoniczną muzyką artystyczną.

Literatura

Richard Meienreis: Adam de le Hale's play "Robin und Marion" und des letzteren Stellung in der Entwicklung der dramatischen und musikalischen Kunst. Monachium 1893 (archive.org)

Nigel Wilkins: The Lyric Works of Adam de la Halle. W: Corpus Mensurabilis Musicae, Vol. 44, American Institute of Musicology, 1967.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności