Wikibiopedia

 

Wiesław Błach

Wiesław Piotr Błach (ur. 25 marca 1962 r. w Opolu) - były polski judoka i mistrz Europy, który po zakończeniu kariery zawodniczej pozostał związany z judo jako trener i działacz.

Kariera sportowa

Mierzący 1,71 metra wzrostu Wiesław Błach występował w wadze półciężkiej, czyli kategorii wagowej do 71 kilogramów. W latach 1982-1992 ośmiokrotnie był mistrzem Polski, raz zajął drugie miejsce, a dwa razy trzecie. W 1990 r. zajął również drugie miejsce w klasie open za Jackiem Beutlerem, który był o dwadzieścia centymetrów wyższy i ponad dwadzieścia kilogramów cięższy.Międzynarodowa kariera Błacha rozpoczęła się od siódmego miejsca na Mistrzostwach Europy w 1982 r. W tym samym roku zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Świata Studentów. Przegapił Igrzyska Olimpijskie w 1984 roku z powodu bojkotu olimpijskiego. Zajął trzecie miejsce w alternatywnych zawodach rozgrywanych w Warszawie. Na Mistrzostwach Świata w 1985 r. został pokonany w półfinale przez Mike'a Swaina ze Stanów Zjednoczonych, ale zdobył brązowy medal. Błach zdobył również brąz na Mistrzostwach Europy w Belgradzie w 1986 roku. Po przegranej z Włochem Ezio Gambą w ćwierćfinale, awansował do meczu o brązowy medal dzięki dwóm zwycięstwom w rundzie nadziei, którą wygrał z Niemcem Steffenem Stranzem. Wiesław Błach zdobył również brązowy medal na Igrzyskach Dobrej Woli w 1986 roku. W 1987 roku pokonał Steffena Stranza w półfinale Mistrzostw Europy w Paryżu, a w finale pokonał Francuza Richarda Melillo. Na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku został wyeliminowany w drugiej walce z Brazylijczykiem Luisem Onmurą.

Na Mistrzostwach Europy we Frankfurcie nad Menem w 1990 roku Błach przegrał z Finem Jormą Korhonenem w rundzie 16, ale wywalczył brązowy medal dzięki trzem zwycięstwom w rundzie nadziei. W 1992 roku zajął piąte miejsce na Mistrzostwach Europy w Paryżu. Na Igrzyskach Olimpijskich 1992 w Barcelonie pokonał Kubańczyka Igancio Sayu i Koreańczyka Park Yong-i przez ippon. W ćwierćfinale przegrał z ostatecznym mistrzem olimpijskim Toshihiko Kogą po 3:05 minutach. W rundzie nadziei pokonał Shi Chengshenga z Chin, a następnie przegrał z Bruno Carabettą z Francji. Po zakończeniu aktywnej kariery Błach trenował Pawła Nastulę w wadze półciężkiej i poprowadził go do olimpijskiego zwycięstwa w Atlancie w 1996 roku. Błach został później prezesem Polskiego Związku Judo i dyrektorem technicznym Europejskiej Unii Judo.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności