Wikibiopedia

 

Tony Ally

Antonio Pietro „Tony“ Ally, ur. Ali (*17. sierpień 1973 w Luton) jest byłym brytyjskim skoczkiem do wody. Startował dla klubu City of Sheffield Diving Club w dyscyplinach 3-metrowe skoki z trampoliny i 3-metrowe skoki synchroniczne z Markiem Shipmanem. Ally zdobył w 1999 roku pierwszy brytyjski tytuł mistrza europejskiego w skokach do wody. Uczestniczył w trzech igrzyskach olimpijskich.

Pierwszy występ Allya na igrzyskach olimpijskich miał miejsce w 1996 roku w Atlancie. W skokach z trampoliny 3-metrowej zajął 18. miejsce w półfinale. W 2000 roku w Sydney dotarł do finału w skokach 3-metrowych, zajmując 12. miejsce, a w nowo wprowadzonym skoku synchronicznym zajął siódme miejsce z Shipmanem. W 2004 roku w Atenach zajął 15. miejsce w półfinale w skokach z trampoliny 3-metrowej, a w zawodach synchronicznych zajął z Shipmanem piąte miejsce.

Swoje największe sportowe osiągnięcie osiągnął na Mistrzostwach Europy w 1999 roku w Stambule. Zdobył 1. miejsce w skokach z 3 metrów i w ten sposób jako pierwszy Brytyjczyk wygrał złoty medal na Mistrzostwach Europy. Z Shipmanem zdobył brązowy medal w skokach synchronicznych.() Zdobył trzy dodatkowe medale na Igrzyskach Wspólnoty Narodów: brązowy medal w 1998 roku w Kuala Lumpur w skokach z 3 metrów, srebrny medal w 2002 roku w Manchesterze w tej samej konkurencji i po raz kolejny srebrny medal w 2006 roku w Melbourne, tym razem ze Shipmanem w skokach synchronicznych z 3 metrów.() Najlepszą pozycję na Mistrzostwach Świata osiągnął w 2001 roku w Fukuoce. Zdobył 4. miejsce z Shipmanem w skokach synchronicznych z 3 metrów i 8. miejsce w skokach indywidualnych z 3 metrów.() ()

Ally zdobył pierwszy tytuł narodowy już w wieku dwunastu lat. W 1998 roku podczas wypadku motocyklowego miał poważne obrażenia w prawej ręce i musiał przerwać rywalizację na prawie rok. W 2006 zakończył karierę w skokach do wody i zamierzał zostać zawodowym bokserem.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności