Wikibiopedia

 

Sergiusz Perkowski

Sergiusz Pyrka Perkowski (ur. 4 września 1944 w Warszawie) - polski muzyk jazzowy (perkusja), zajmujący się również malarstwem.

Działalność

Perkowski początkowo współpracował jako perkusista z Krzysztofem Komedą i Andrzejem Kurylewiczem. Zadebiutował na Jazz Jamboree w 1966 roku, a następnie pracował w trio Włodzimierza Nahornego, z którym koncertował nie tylko na Węgrzech, w Czechosłowacji i NRD, ale także w Republice Federalnej Niemiec; w tym trio wkroczył na drogę free jazzu. Współpracował także z Andrzejem Trzaskowskim (występ na Jazz Jamboree 1967); został zaproszony na Montreux Jazz Festival 1968 z triem Mieczysława Kosza, do którego należał przez wiele lat.

W 1970 roku Perkowski wyjechał z Polski, by pracować na arenie międzynarodowej. Osiadł w Szwecji w 1971 roku po kontrakcie z międzynarodową orkiestrą. Ponieważ muzyka nie była dla niego wystarczającym środkiem wyrazu, w 1974 roku rozpoczął studia malarskie w Sztokholmie.

Od 1979 roku Perkowski dzielił swój czas między pobyty w Szwecji i USA - wystawiał również w obu krajach. W swoich obrazach odwołuje się do zjawiska synestezji. Wystąpił również z triem Włodzimierza Nahornego na otwarciu własnej wystawy w Warszawie w 2012 roku.

Nagrody i wyróżnienia

Na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Wiedniu w 1967 r. zdobył drugą nagrodę z triem Nahornego (o 0,02 punktu lepszy był zespół dixielandowy). Na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Wiedniu w 1968 r. otrzymał pierwszą nagrodę; otrzymał także nagrodę prasową na Festiwalu Jazzowym w Montreux w 1968 r. z triem Mieczysława Kosza.

Noty dyskograficzne

V.A. Preisträger des Festivals Jazz nad Odrą (Polskie Nagrania Muza 1967; ein Titel mit dem Jacek Brodowski Trio)

Włodzimierz Nahorny Trio Heart (Polnischer Jazz 1968)

Andrzej Kurylewicz Quintett 10+8 / Ten+Eight (Polnischer Jazz 1968)

Mieczysław Kosz: Mieczysław Kosz Trio - Vol.1/2 (Pronit 1975)

Lexikalischer Eintrag

Sergiusz Pyrka-Perkowski. In: Sztuka. Band 15, Nr. 10. Wydawn. Künstlerisch-grafische RSW Prasa-Książka-Ruch, 1991, S. 22.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności